Tarihi Kars Selçuklu Sarayı

Güncellenme : 20.12.2020 17:37:28

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kars Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Selçuklu Sarayı, Kars şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kars Selçuklu Sarayı Yapısı

Ani Antik Kenti’nin yakınında sarp bir kayalık üzerinde olan Kars Selçuklu Sarayı’nın yapım tarihi kesin belli dğildir. 1064 yılında Selçukluların Anı’yı fethinden sonra Ebul Menucehr Bey tarafından şehirde başlatılan imar çalışmaları sırasında yapıldığı tahmin edilir. Orjinali iki katlı olan binanın birinci katı ahşap olduğundan yıkılmış günümüze zemin katla bodrum katı ulaşmıştır.

Kars Selçuklu Sarayı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ani Antik Kenti, Ocaklı Köyü / Kars Merkez / Türkiye

Kars şehir merkezinden günde iki kez düzenlenen otobüs seferleri ve özel araçlar ile ulaşım sağlayabileceğiniz Kars Selçuklu Sarayı hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.