Adana Atatürk Evi Müzesi

Güncellenme : 07.04.2023 00:17:17

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Adana Rehberi Liste

Adana şehrinin Seyhan ilçesinde, geçmişte Ramazanoğulları ailesinin ferdi olan Suphi Paşa'ya ait olan tarihi bina daha sonra Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından kamulaştırılmış ve restore edilmiştir. 1981 yılında, Mustafa Kemal Atatürk'ün 100. doğum yılında, Müze Müdürlüğü'ne bağlı Adana Atatürk Evi Müzesi olarak açılmıştır. Her yıl 15 Mart'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'ya gelişi resmi töreni bu Adana Atatürk Evi Müzesi'nde yapılır.

Adana Atatürk Evi Müzesi Sergi

Adana Atatürk Evi Müzesi'nde Atatürk'ün Adana seyahati ile ilgili fotoğraflar, bilgiler ve belgeler ile birlikte, etnografik eserler sergilenmektedir.

Adana Atatürk Evi Yapısı

XIX. yüzyılda yapılmış klasik Adana evlerine benzemektedir. İki katlı, çıkmalı, kırma çatılı, duvarları taştan kâgir bir yapıdır. Kültür Bakanlığı tarafından Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiş koruma altına alınmıştır.

Adana Atatürk Evi Müzesi'nin alt katında 2 oda bulunmaktadır. Bu odalar Çalışma Odası ve kütüphanedir. Çalışma odasında Türk Kurtuluş Savaşı döneminde ve sonrasında çıkan yerel gazeteler yer almaktadır. Bunlar Yeni Adana, Türk Sözü, Çukurova, Dirlik gazeteleridir. Kütüphanede ise bağış yoluyla toplanmış Osmanlıca ve Türkçe dilinde 2000 kadar kitap mevcuttur.

Adana Atatürk Evi Müzesi'nin üst katında ise sofada Nevzat Duruak tarafından yapılmış bir Atatürk heykeli bulunur. Sofadan ayrı 9 oda bulunmaktadır. Bunlar yatak, çalışma, basın, mücahitler, oturma, Hatay, yaver, silah, Kuvâ-yi Milliye odalarıdır. Odaların içeriği şöyledir: Yatak odasında Pirinç karyola ile desteklenmiş sim işlemeli bir yatak, masa örtüsü ve Maraş işi iki koltuk, elbise dolabı, çalışma odasında bir Maraş işi koltuk, masa, sandalye, telefon, dolap ve Atatürk portresi, basın odasında vitrin içerisinde muhafaza Yeni Adana Gazetesinin ciltlenmiş Pozantı nüshaları, çalışanların resimleri, mücahitler odasında Abdülgani Girici'nin ve diğer mücahitlerin resimleri, Abdülgani Girici'ye ait madalya ve Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat vaktine ayarlanmış bir saat, oturma odasında ceviz ağacından yapılma bir sandalye, nargile, madeni mangal, yöresel kilim ve halılar, Hatay odasında Mustafa Kemal'in Adana'yı ziyareti sırasında Fransız işgalinden rahatsız olan Ayşe Fıtnat hanım liderliğindeki heyeti kabul etme olayını canlandıran mankenler, ceviz oynalı sehpa, Türk bayrağı ve Hatay'dan gelen heyetin çeşitli suretleri, silah odasında çeşitli boyutlarda tüfek ve tabancalar, paşa apoleti, Mustafa Kemal'in veladet ettiği evin maketi, Osmaniye'den Anıtkabir'e giden taşlardan bir parça, vitrin içerisinde muhafaza çeşitli yıllara ait madeni paralar, yaver odasında Mustafa Kemal'in yaverinin kaldığı oda içerisinde bir pirinç karyola ile desteklenmiş sim ve gümüş işlemeli örtüye sahip yatak, ceviz kaplamalı bir elbise dolabı, madeni ibrik, leğen, Kuvâ-yi Milliye odasında Mustafa Kemal, İsmet İnönü ve Kuvâ-yi Milliye'nin kuruluşunda ve döneminde yer almış kişilerin büstleri bulunur.

Adana Atatürk Evi Müzesi Giriş Ücreti

Adana Atatürk Evi Müzesi girişi ücretsizdir. Adana şehrinin gezilecek en güzel yerlerinden biridir.

Adana Atatürk Evi Adres - Nasıl Gidilir

Adres: Kayalıbağ, 26009. Sokak. No:1, 01010 Seyhan / Adana / Türkiye

Adana Atatürk Evi Müzesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.