Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Adana >Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Adana Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Güncellenme : 17.10.2023 17:09:20

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Adana Rehberi Liste

16.12.2008 yılında milli park yapılmı olan Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, sonrasında Danıştay değişikliği iptal etse de 2016 yılında tamamlanan mahkeme süreci ile lagünün statüsü milli park olarak kesinlik kazanmıştır. Adana şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı Tabiat

Adana’nın Seyhan ile Ceyhan deltası üzerindeki göl lagünlerindeki doğal bitki ve hayvan türleri ile özellikle halep çamı olarak bilinen “Pinus halepensis” gibi nadir yayılışı olan bitki türü için korunan doğal ortam oluşturmaktadır. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı içerisinde ayrıca Caretta caretta ve özellikle Chelonia mydas olmak üzere 2 tür deniz kaplumbağasının varlığını sürdürdükleri alan özelliğine sahiptir.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı Video

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Yumurtalık / Adana / Türkiye

Toplam da 16.430 hektar alana sahip olan ve özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Adana Yumurtalık Lagünü Milli Parkı hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.