Adana Büyükşehir Belediyesi Sinema Müzesi

Güncellenme : 07.06.2022 17:15:26

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Adana Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve 23 Eylül 2011 tarihinde eski bir Adana evinde Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Adana Sinema Müzesi, Adana şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Seyhan ilçesinde ayrıca Adana Balmumu Müzesi'de ziyaret edilebilir.

Adana Sinema Müzesi Sergi

Adana şehrine özgü yönetmenler, oyuncular ve yapımcılar ile ilgili eserlerin tanıtıldığı Adana Sinema Müzesi’nin zemin katı film afişleri için ayrılmıştır.

Posterlerde yer alan en az bir ünlü isim Adana sakinine aittir. I. katta, Yılmaz Güney'in fotoğraflarını, film afişlerini ve eşyalarını gösteren bir oda bulunmaktadır. Yılmaz Güney, ressam Abidin Dino ve yazar Orhan Kemal'in heykelleri vardır. Adana'dan sinema ile ilgili diğer tanınmış kişilerin sergilendiği fotoğraflar ve eserler ise yazar Yaşar Kemal, oyuncu Şener Şen ve babası oyuncu Ali Şen, Muzaffer İzgü, Ali Özgentürk, Orhan Duru, Aytaç Arman, Bilal İnci, Meral Zeren, Menderes Samancılar, Nurhan Tekerek ve Mahmut Hekimoğlu'dur. Adana Büyükşehir Belediyesi Sinema Müzesi’nde bir de kütüphane bulunmaktadır.

Adana Sinema Müzesi Giriş Ücreti

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Adana Sinema Müzesi girişi ücretsizdir.

Adana Sinema Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kayalıbağ, Seyhan Caddesi, 01010 Seyhan / Adana / Türkiye

Adana Sinema Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.