Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Adana >Misis Köprüsü ve Misis Antik Kenti

Adana Misis Köprüsü ve Misis Antik Kenti

Güncellenme : 24.05.2022 12:35:34

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Adana Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Misis Köprüsü ve Misis Antik Kenti, Adana şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Çıkarılan eserler Misis Mozaik Müzesi'ne sergilenmeye başlamıştur ve müze daha sonra Adana Arkeoloji Müzesi bünyesine taşınmıştır.

Misis Köprüsü

Tarihi Misis Köprüsü, Adana’da Ceyhan Nehri üzerinde, Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesinde bulunan köprüdür.

IV. yüzyılda Roma İmparatoru Flavius Julius Costantinus tarafından yaptırılmıştır. VI. yüzyıl ortalarında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından onartılmıştır. Dokuz gözlü olarak inşa edilmiştir. Eski Adana Halep kara yolu buradan geçmekteydi. Anadolu’nun ilk Roma Köprüsü olarak bilinmektedir. Selçuklu Hanedanı, Bizanslılar ve Haçlılar arasındaki savaşlara sahne olan efsanevi kent Misis’in adını taşıyan köprü, Ramazanoğlu Beyliği ve Osmanlı dönemlerinde şiddetli depremlerle tahrip olmuş ama buna rağmen ayakta kalabilmiş eserlerden biridir.

Köprü hakkında anlatılan hikayelerden en kayda değer olan Lokman Hekim'in ölümsüzlük ilacını bulduğu ve bu ilacı yazdığı kağıdı Misis Köprüsü'nde elinden uçtuğudur.

Günümüzde insanları üzerinde taşımaya devam eden köprü, 1998 yılında yeniden restore edilmiştir. Köprü halen etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Misis Antik Kenti Tarihi

Adana Çukurova Havzası’nın en önemli antik kentlerinden biri olan Misis’in kalıntılarının bulunduğuantik kent, 7000 yıllık yerleşim izlerini taşıdığı tahmin edilir. Bölgenin tarihi açısından Çukurova arkeolojisinin önemli bir parçasını oluşturan Misis antik yerleşim M.Ö. VIM. tarihlendirilmektedir.

Misis Antik Kenti hakkındaki farklı görüşler bulunsa da tarihi en yakın net bilgilerin, antik kentin üzerinde bulunduğu ve Neolitik Çağ'la tarihlenen höyük ile başladığı sanılmaktadır. Bazı tarihçilerin aktardığı antik kent Misis'i Truva kahramanlarından Mopsus'un kurmuş olduğu söylenmektedir. Hitit, Asur, Makedonya ve Selevkosların eline geçmiş, Roma ve Bizans devirlerinde de önemli bir merkez olmuştur. M.S. VIII. yüzyıldan itibaren Abbasiler döneminde yeniden imar edilmiş, 965'te tekrar Bizans'a geçen kent, sırasıyla 1082'de Anadolu Selçukluları'nın eline geçse de daha sonra Antakya Prensliği, Bizans ve Kilikya Ermeni Krallığı arasında el değiştirmiş ve XII. yüzyılın sonunda burası Kilikya Ermeni Krallığı'na bağlanmıştır. XIV. yüzyılın başlarında Memlüklerin eline geçen antik yerleşim günümüzde bu bölgede yaşayan Yörük aşiretlerinin yerleştiği kent halini almıştır. Uzun süre Memlüklere bağlı Ramazanoğlu Beyliği'nce yönetilen kent 1516 yılından sonra Osmanlı Devleti'nin hâkimiyeti altına girmiştir. 1602'ye kadar Ramazanoğullarının yönettiği antik kent Misis'te bugün ayakta kalmış olan eserler M.S. IV. yüzyıla ait bir bazilikanın mozaik taban döşemeleri, dokuz gözlü bir taş köprü, akropol deki surlar, su kemerleri ve hamam kalıntıları ile Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalan Havraniye Kervansarayı ve tek kubbeli mescittir. Beldenin bugünkü adı Yakapınar'dır.

Ayrıca Misis'te Lokman Hekim'in Misis Köprüsü'nden geçerken ölümsüzlük ilacını kaybettiği, Yedi uyurlardan Karataş Dedenin Mezarınında burada bulunduğu rivayet edilmektedir.

Misis Antik Kenti Kazılar

Misis Antik Kentinde 2012 yılından beri kazılar yapılmaktadır. kazılarda ortaya çıkan eserler günümüzde Adana Arkeoloji Müzesi arşivinde sergilenmektedir.

Misis Antik Kenti yerleşim hakkındaki ilk yüzeysel araştırma ve kazılar kent bölgesindeki höyükte başlamıştır. 1956 ile 1958 yılları arasında Alman arkeolog Prof. Dr. Theodor Helmuth Bosser başkanlığında kazı çalışmaları 1957 yılında devam etmiş ve höyükte İslam dönemine ait kubbeli, tuğladan büyük bir sarnıç çıkarılmıştır. Yine aynı yılda tekrarlanan kazı çalışmalarında bulunan Bizans çanak çömleğinde ise figürlü tasvirler olduğu görülmüş,1958 yılında ise höyüğün doğu yamacında araştırma kazıları sırasında Osmanlı, Bizans, Arap ve Roma dönemlerine ait kültür katları, şehir duvarları, kule ve kule kapıları sondaj işlemi yapılarak bulunmuştur. 1959 yılında, Misis Höyüğü’nün batısındaki kilisede 4’üncü yüzyıla ait mozaikler gün yüzüne çıkarılmıştır. Roma döneminden kaldığı iddia edilen bu kilisenin altında bir de Roma tapınağı olduğu bugün bile düşünülmektedir. Daha sonrasında ise, höyüğün merkezinde ve batı yamacındaki kazı çalışmalarında Bizans ve daha sonraki dönemlere ait duvarlar ve yaklaşık 6 metre yüksekliğinde tuğladan kubbeye ait su sarnıcı tespit edilmiş yapılan incelemelerde sarnıcın çok daha eski dönemlere ait olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, kilise içerisinde bazı Arapça mezar taşları ve çok sayıda Bizans dönemine ait pişirilmiş çanak, çömlek ve parçaları çıkarılmıştır.

Misis Köprüsü Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Unnamed, Geçitli Cumhuriyet, 01358 Yüreğir / Adana / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Adana Misis Köprüsü ve Misis Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.