Adana Kozan Kalesi (Sis Kalesi)

Güncellenme : 31.05.2022 14:01:38

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Adana Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Kozan Kalesi (Sis Kalesi), Adana şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kozan Kalesi Yapısı

"Amfi tiyatro" biçiminde imar edilmiş olup, alçak surları, Tarsus Kalesi örnek alınarak yapılmıştır. Adana Sis Kalesi, kalkerden meydana gelen oldukça dik bir tepe üzerinde bulunmaktadır. 400 m. rakımlı olan bu tepe ilçeye hakim bir konumdadır.

"Dağ kaleleri" zincirinin IV. halkasını teşkil etmekte olan Adana Kozan Kalesi’nin, iki grup halinde inşa edilmiş 44 kule ve burcu bulunmaktadır. Güney kesimindeki tepede bir iç kale vardır. Kalede 20 ile 30 basamak merdiven ile inilen mahzenler ve gizli yollar bulunur. İç kale de dahil altı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümleri birbirine bağlayan kapılar vardır. Kalenin su ihtiyacı ise, büyük su sarnıçları sayesinde karşılanır

Kuzey ve güney olmak üzere iki ayrı kale grubundan oluşur. Bu bölümler bir sur ile birbirine bağlanmıştır. Daha dışarıda olan ikinci sur ile, Kalede Asur, Roma ve Ermeni dillerinde yazılmış bir kaç yazıt bulunmuştur. Bu yazıtlar kalenin, tarih çağlarından günümüze kadar çok sayıda el değiştirdiğini ortaya koyar.

Kozan Kalesi'nden Anavarza Kalesi, Karasis Kalesi ve Andıl Kalesi görülür.

Kozan Kalesi Video

Kozan Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Taş, 01510 Kozan / Adana / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Adana Kozan Kalesi’ni ziyaret edenler yakınlarda bulunan Kozan Kent Müzesi’ni ziyaret edebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.