Tarihi Develi Kalesi

Güncellenme : 02.12.2019 23:24:38

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kayseri Rehberi Liste

Günümüzde kalıntılarının çok azı kalan ve Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Develi Kalesi, Kayseri'yi gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Planını 1955 yılında Tahsin Özgüç ve Mahmut Akok’un çizimi ile yayınladığı tarihi kalenin günümüze, iç kalenin güneydoğusunun kuzeyinde yer alan iki yarım daire burç ve yine iç surların güneyinde yer alan iki dikdörtgen burç ile bazı sur duvarları ulaşmıştır.

Develi Kalesi Yapısı

Şu anda harap bir halde olmasına rağmen tarihi Develi Kalesi hala turistlerin büyük ilgisini görmekte ve ziyaret edilmektedir.

Stratejik bir noktada yer almasından dolayı birçok tarihi olaya tanık olmuş olan ve üç bölümden oluşmakta olan kalenin bölümleri, iç kale, iç sur ve dış surlardır.

Develi Kalesi Adres - Nasıl Gidilir

Kopçullu, 38400 Develi / Kayseri / Türkiye

Kayseri şehir merkezine yaklaşık 50. km mesafede olan Develi Kalesi hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.