AnasayfaTürkiye Tur RehberiKayseri Tur RehberiKayseri Arkeoloji Müzesi

Tarihi Kayseri Arkeoloji Müzesi

 

Tarih : 13.01.2020 15:47:07

1969 yılının Haziran ayında hizmete açılmış olan Kayseri Arkeoloji Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Tarihi

Anadolu'nun coğrafi özellikleri ve iklim uygunluğu birçok halkı buraya çekti. Zamanla Anadolu'nun yerlileri dışında göçlerle gelen halklar da uzun sürüler bölgede bulunup etkileşim içinde oldu. Bu etkileşim Anadolu'da çok halklı ve çok kültürlü bir ortamı yarattı. Kayseri de Anadolu'nun önemli merkezlerinden biriydi. Şehirdeki müzecilik tarihi ise Osman Hamdi Bey ile başlatılabilir. Osman Hamdi Bey yayımladığı bir genelge ile ülke vilayetlerindeki taşınabilir durumdaki eski eserlerden en önemlilerinin başkent İstanbul'a gönderilmesini talep etti. Diğer eserlerin ise uygun okul depolarında muhafaza edilmesini istedi. Bu doğrultuda şehirdeki birçok eser Kayseri Lisesi'nde toplandı. 1928 yılında Milli Eğitim Bakanı Esat Bey şehre yaptığı ziyaret sırasında bu eserleri gördü ve vali Fuat Bey’le eserlerin sergilenmesi için bir müze açılması konusunu görüştü. Vali Fuat Bey'in çabalarıyla 1930'lu yıllarda "Depo Müze" olarak işlev görecek bir yer kuruldu. 1948 yılına gelindiğinde ise Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından, Kayseri’nin 22 km. kuzeydoğusundaki Kültepe Kaniş/Karum’da sistematik kazılar yapıldı. Kazılar sonucunda artan envanter sayısı yeni bir müzenin kurulmasına yol açtı ve günümüzde kullanılan binanın 1965'te inşasına başlandı, 26 Haziran 1969 tarihinde ise ziyarete açıldı.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Sergi

Müzenin birinci salonunda Eski Tunç Devri'ne ait boyalı/boyasız seramik ve mermer ürünler ile Asur Ticaret Kolonileri Çağı'na ait eserler tipolojik şekilde düzenlenmiştir. Bu eserler çivi yazılı tabletler, yuvarlak gaga/yonca ağızlı testiler, çömlek, vazo, mühür, içki kabı, madeni eşya vb.den ibarettir.

İkinci salonda ise Frigya, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden eserler yer almaktadır. Kayseri'de bulunmuş eserler, Beştepeler-Garipler Tümülüsü'nden çıkarılan mezar hediyeleri, Kayseri Herakles Lahdi ve urnalar da bu salondadır. Bahçe bölümünde ise Hellenistik, Roma ve Bizans çağlarından mermer heykeller, mezar stelleri, lahitler ve pişmiş topraktan yapılmış iri küpler vardır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Adres

Adres : Seyitgazi, Hoca Ahmet Yesevi Bulvarı No : 23, 38030 Melikgazi / Kayseri / Türkiye

×