Tarihi Kayseri Arkeoloji Müzesi

Güncellenme : 13.01.2020 15:47:07

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kayseri Rehberi Liste

1969 yılının Haziran ayında hizmete açılmış olan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Kayseri Arkeoloji Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Tarihi

Anadolu'nun coğrafi özellikleri ve iklim uygunluğu birçok halkı buraya çekti. Zamanla Anadolu'nun yerlileri dışında göçlerle gelen halklar da uzun sürüler bölgede bulunup etkileşim içinde oldu. Bu etkileşim Anadolu'da çok halklı ve çok kültürlü bir ortamı yarattı. Kayseri de Anadolu'nun önemli merkezlerinden biriydi. Şehirdeki müzecilik tarihi ise Osman Hamdi Bey ile başlatılabilir. Osman Hamdi Bey yayımladığı bir genelge ile ülke vilayetlerindeki taşınabilir durumdaki eski eserlerden en önemlilerinin başkent İstanbul'a gönderilmesini talep etti. Diğer eserlerin ise uygun okul depolarında muhafaza edilmesini istedi. Bu doğrultuda şehirdeki birçok eser Kayseri Lisesi'nde toplandı. 1928 yılında Milli Eğitim Bakanı Esat Bey şehre yaptığı ziyaret sırasında bu eserleri gördü ve vali Fuat Bey’le eserlerin sergilenmesi için bir müze açılması konusunu görüştü. Vali Fuat Bey'in çabalarıyla 1930'lu yıllarda "Depo Müze" olarak işlev görecek bir yer kuruldu. 1948 yılına gelindiğinde ise Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından, Kayseri’nin 22 km. kuzeydoğusundaki Kültepe Kaniş/Karum’da sistematik kazılar yapıldı. Kazılar sonucunda artan envanter sayısı yeni bir müzenin kurulmasına yol açtı ve günümüzde kullanılan binanın 1965'te inşasına başlandı, 26 Haziran 1969 tarihinde ise ziyarete açıldı.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Sergi

Kayseri Arkeoloji Müzesi'nin birinci salonunda Eski Tunç Devri'ne ait boyalı/boyasız seramik ve mermer ürünler ile Asur Ticaret Kolonileri Çağı'na ait eserler tipolojik şekilde düzenlenmiştir. Bu eserler çivi yazılı tabletler, yuvarlak gaga/yonca ağızlı testiler, çömlek, vazo, mühür, içki kabı, madeni eşya vb.den ibarettir.

İkinci salonda ise Frigya, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden eserler yer almaktadır. Kayseri'de bulunmuş eserler, Beştepeler-Garipler Tümülüsü'nden çıkarılan mezar hediyeleri, Kayseri Herakles Lahdi ve urnalar da bu salondadır. Bahçe bölümünde ise Hellenistik, Roma ve Bizans çağlarından mermer heykeller, mezar stelleri, lahitler ve pişmiş topraktan yapılmış iri küpler vardır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Seyitgazi, Hoca Ahmet Yesevi Bulvarı No : 23, 38030 Melikgazi / Kayseri / Türkiye

Şehir merkezinde bulunan ve merkezinden kısa bir mesafe ile yürüyerek veya şehrin farklı noktalarından toplu taşıma vasıtaları ile ulaşım sağlanabilen Kayseri Arkeoloji Müzesi'nin çok yakınında Kayseri Kalesi, Ahi Evran Esnaf Ve Sanatkarlar Müzesi ve Kayseri Etnografya Müzesi gibi farklı destinasyon seçenekleri vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.