Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Kayseri >Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi

Kayseri Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Güncellenme : 13.01.2020 15:07:21

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Kayseri Rehberi Liste

Kayseri Belediyemiz tarafından, Anadolu Selçuklu dünyasını farklı yönleri ile tanıtan bir müzeye dönüştürülerek 21 Şubat 2014 tarihinde ziyarete açılan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi aynı zaman da Kayseri Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi olarak da bilinen müze, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Sergi

Müzenin Selçuklu Uygarlığı ile ilgili olan kısımda; 'Selçuklu Kenti', 'mimarisi', 'sanatı', 'bilimi', 'giysisi' gibi unsurlar ile 'Kayseri'de Selçuklular', 'Anadolu'da Selçuklular' gibi kısımlar yer almaktadır. Şifahiye ile ilgili kısımda ise; 'hastalıklar', 'tedavi yöntemleri ve aletleri', 'bilginler', 'ecza', 'su ve sağlık', 'müzik ile tedavi', 'renk ile tedavi' gibi kısımlar bulunmaktadır.

Müze içerisinde sergilenen Selçuklu ve yakın dönemine eserlerinin dışında etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar yer almaktadır.Çocukların müzeyi ve Selçuklu'yu sevmesi için çocuk odasında çizgi filmler ve çeşitli oyunlar bulunmaktadır. Ayryca müze içerisinde çeşitli konser ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar bulunmaktadır.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Video

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres: Gevhernesibe, Mimarsinan Park İçi Küme Evleri No : 1, 38010 Kocasinan / Kayseri / Türkiye

Şehir merkezinde bulunan ve merkezinden kısa bir mesafe ile yürüyerek veya şehrin farklı noktalarından toplu taşıma vasıtaları ile ulaşım sağlanabilen Kayseri Selçuklu Uygarlığı Müzesi'nin çok yakınında Kayseri Lisesi Milli Mücadele Müzesi, Kayseri Etnografya Müzesi ve Kayseri Arkeoloji Müzesi gibi farklı destinasyon seçenekleri vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.