AnasayfaTürkiye Tur RehberiKayseri Tur RehberiSelçuklu Uygarlığı Müzesi

Kayseri Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

 

Tarih : 13.01.2020 15:07:21

Kayseri Belediyemiz tarafından, Anadolu Selçuklu dünyasını farklı yönleri ile tanıtan bir müzeye dönüştürülerek 21 Şubat 2014 tarihinde ziyarete açılan Selçuklu Uygarlığı Müzesi aynı zaman da Kayseri Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi olarak da bilinen müze, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi İçerik [gizle]

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Sergi

Müzenin Selçuklu Uygarlığı ile ilgili olan kısımda; 'Selçuklu Kenti', 'mimarisi', 'sanatı', 'bilimi', 'giysisi' gibi unsurlar ile 'Kayseri'de Selçuklular', 'Anadolu'da Selçuklular' gibi kısımlar yer almaktadır. Şifahiye ile ilgili kısımda ise; 'hastalıklar', 'tedavi yöntemleri ve aletleri', 'bilginler', 'ecza', 'su ve sağlık', 'müzik ile tedavi', 'renk ile tedavi' gibi kısımlar bulunmaktadır.

Müze içerisinde sergilenen Selçuklu ve yakın dönemine eserlerinin dışında etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanlar yer almaktadır.Çocukların müzeyi ve Selçuklu'yu sevmesi için çocuk odasında çizgi filmler ve çeşitli oyunlar bulunmaktadır. Ayryca müze içerisinde çeşitli konser ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar bulunmaktadır.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi Adres

Adres: Gevhernesibe, Mimarsinan Park İçi Küme Evleri No : 1, 38010 Kocasinan / Kayseri / Türkiye

×