Bartın Amasra Kalesi

Güncellenme : 13.11.2020 23:12:40

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bartın Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Amasra Kalesi, Bartın şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Amasra Kalesi Yapısı

Bizans Dönemi'ne ait olan ve Ceneviz Dönemi'nde değişikliklere uğramış olan Amasra Kalesi Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinde de ciddi onarımlar görmüştür.

Kale, iki ana kütleden oluşmaktadır. Biri, o zaman ada olan ve “Kemere” denilen bir köprü ile Amasra’ya bağlanan Boztepe’deki Sormagir Kalesi, diğeri Amasra’daki Zindan Kalesi’dir. Kuzeydoğu ucunda Büyükliman Kapısı, batısında Küçükliman Kapısı ve güneyinde Zindan Kapısı bulunmaktadır. Sormagir Kalesi'ne, Kemere Köprü’ye bitişik “Karanlık yer” denilen tonozlu ana kapıdan girildikten sonra Antikliman ve Hacıdenizi yönlerinde iki tali kapıdan çıkılır.

Amasra Kalesi Video

Amasra Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kaleiçi, Kemere Sokak, No : 4, 74300 Amasra / Bartın / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Amasra Kalesi’nin çok yakınında Amasra Müzesi vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.