Amasra Edhem Ağa Konağı

Güncellenme : 17.11.2020 17:53:38

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bartın Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli tarihi yapılardan biri olan Amasra Edhem Ağa Konağı, Bartın şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Edhem Ağa Konağı Mimari

1889 yılında imar edilen tarihi konak, Amasra'da korunarak günümüze kadar gelen özgün bir eserdir. Tescilli tarihi eser statüsünde olan olan Edhem Ağa Konağı özgün biçimi ile korunmuştur.

Türk Ampiri denen üslupta imar edilen konağın taş kemerli dış kapısından ön taşlığa, buradan da basık kemerli cümle kapısından giriş katına geçiş sağlanmıştır. Burada geniş bir hol, mutfak, hamam ve yemek odası bulunmaktadır. Evin içinden merdiven ile orta kat ve üst katta çıkılır.

1968 depreminde kısmen hasar gören tarihi yapı, teknik rapora dayalı olarak ve özgün yapısı korunmak sureti ile İbrahim Ağa'nın oğlu Celil Tamer ve Ethem Ağa'nın torunu Agah Simberk tarafından onarılmış, duvarları takviye edilmiştir.

Edhem Ağa Konağı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kum, 74300 Amasra / Bartın / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabile Amasra Edhem Ağa Konağı’nin çok yakınında Amasra Kalesi ve Amasra Müzesi vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.