Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bartın >Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı

Bartın Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı

Güncellenme : 03.12.2020 02:52:03

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bartın Rehberi Liste

11.07.2013 yılında Milli Park olarak ilan edilen ve Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı, Bartın şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Gürcüoluk Mağarası

169 metre uzunluğundaki Gürcüoluk Mağarası tek galeri damlataş birikmeleri ile bölünmüştür. İki salon ve büyüklü küçüklü 15-20 oda ortaya çıkmıştır. Mağara içinde bej, krem ve gri renklerinde örtü damlataşı, duvar damlataşı, dikit, sütun, sarkıt, mağara incisi ve mağara iğnesi gibi ilginç karstik çökeller bulunur.

Gürcüoluk Mağarası, Pliyosen zamanında oluşmuş yerşekillerindendir. Kireçtaşı tabakalarında oluşmuş 2 adet fay hattının arasındaki sırtta oluşmuştur. Fay hattı üzerinde mağara çevresinde dolin ve uvalalar oluşmuştur.

Mağaranın 2 metre yükseklik, 3 metre genişliğinde, üçgene benzer açıklıktan girilir. Muhteşem Salon, Damlataşlar Salonu, Havuzlu Salon, Doğu Salonu ve Doğu Giriş Galerisi. Batı ve doğuda iki girişi olan mağaranın, doğu girişi tıkandığından, batı girişi kullanılır. Doğu girişi batı kısmına göre 14 metre yüksektir. Bu fark sürekli hava sirkülasyonuna neden olmaktadır. Dışarıya göre Yazın daha serin, kışın daha sıcaktır. Ortalama sıcaklık 11-14 °C, ortalama bağıl nem %65-80 civarındadır. Doğu girişinde yarasalar bulunur.

Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı Doğası

Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı çevresindeki orman alanında üst florada Kayın, Kestane, Meşe, Gürgen, Kayacık ağaç türleri ve alt florada ise Karayemiş, Orman Gülü, Defne, Sarmaşık, Böğürtlen gibi bitki türleri bulunmaktadır.

Alanda kuşlar ve memeli hayvanlara rastlanır.

Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : 74310 Makaracı / Amasra / Bartın / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Bartın Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.