Amasra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Güncellenme : 08.11.2020 16:18:30

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bartın Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve Bartın'a gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzeler içinde ilk sıralarda yerini alan Amasra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Bartın şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Amasra Müzesi Sergi

1982 yılında ziyaret açılan Amasra Müzesi dört teşhir salonundan oluşmaktadır.

1. Arkeolojik Eserler Salonunda; Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait pişmiş toprak ve cam koku şişeleri, altın ve bronz süs eşyaları, amphorolar ve testiler, bronz heykelcikler, bilezikler, haçlar, silahlar, kandiller ve kaplar ile Helenistik, Bizans, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait altın ve bronz sikkeler.

2. Arkeolojik Eserler Salonunda; Hellenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait mermer eserler, heykeller, heykel başları, mezar stelleri, kabartmalı çeşitli parçalar sergilenmektedir.

1. Etnografik Eserler Salonunda; Osmanlı dönemine ait bakır mutfak kapları, yazım takımları, silahlar, şamdanlar, seramikler, mühürler, kantarlar ve yüzükler ile Amasra yöresine özgü ağaç çekicilik sanatını yansıtan kaplar yer almaktadır.

2. Etnografik Eserler Salonunda; Osmanlı dönemine ait, yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları, yatak ve yastık örtüleri, keseler, halılar, eski duvar saatleri ile Kuranı Kerim’ler sergilenmektedir.

Amasra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin koridorunda 1852 tarihli, Saray Matbaasında basılmış bir Akdeniz haritası, müzenin bahçesinde de Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserler bulunmaktadır.

Amasra Müzesi Giriş Ücreti

Amasra Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=AMR01&DistId=MRK

Amasra Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kum, Çamlık Sokak, No : 4, 74300 Amasra / Bartın / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Amasra Müzesi’nin çok yakınında Amasra Kalesi vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.