Edirne Enez Kalesi

Güncellenme : 09.09.2020 18:43:34

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Edirne Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Enez Kalesi, Edirne şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Enez Kalesi Mimari

Kuzeybatı ve güneydoğu olarak iki yöne uzanmış olan Enez Kalesi'nin ana girişi kuzeydoğu yönündedir. XII. yy.da onarılmış olan tarihi kalenin yapı malzemesini kesme taş, tuğla ve antik mimari parçalar meydana getirmiştir ve içerisinde Enez'in simgesi olan Enez Ayasofyası, mozaik döşemeli küçük bir kilise ve bir de şapel olarak kullanılmış bir mağara vardır. Mağara duvarlarında bulunan Yunan Mitolojisi'ndeki Pan ve dans eden su perilerini tasvir eden bir kabartma Edirne Müzesi'ne götürülmüştür. Anıtsal giriş kapısı yanındaki duvarda da beyaz mermerden bir Trak süvarisinin tasviri olan kalenin içerisindeki sivri Osmanlı kemeri de yapının Türkler tarafından kullanıldığına işaret etmektedir.

Enez Kalesi Video

Enez Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Gaziömerbey, Kale Caddesi, Bahçeler Sokak, 22700 Enez / Edirne / Türkiye

Edirne Enez Kalesi'ne, Keşan üzerinden minibüsler ile ukalım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.