Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Edirne >Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Güncellenme : 02.01.2024 14:37:31

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Edirne Rehberi Liste

2004 yılında Avrupa Konseyi Avrupa Müze Ödülünü, 2007 yılında ise Avrupa Kültür Mirası - Mükemmellik Kulübü En yi Sunum Ödülünü kazanmış olan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Edirne şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Bilgiler

Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Trakya Üniversitesi bünyesinde bulunur.

Külliye içinde 1488 yılından beri yer alan darüşşifa, 1877 - 1878 Osmanlı, Rus Savaşı'na kadar aralıksız 400 yıl boyunca önceleri her türlü hastaya; sonraları sadece ruh ve akıl hastalarına hizmet vermiş bir sağlık kuruluşudur. Geçmişte hastalarının müzik, su sesi ve güzel kokularla tedavi edildikleri tarihi mekân, 1997 yılından bu yana Trakya Üniversitesi tarafından sağlık müzesi olarak düzenlenmiş, 2000 yılında Darüşşifa'nın Şifahane kısmı Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği'nin katkıları ile Psikiyatri Tarihi Müzesi haline getirilmiştir. Külliyenin bir parçası olan ve darüşşifanın yanında yer alan tıp medresesi de 2008 yılında müzenin XV. yüzyılda tıp eğitimini sergileyen bir bölümü olarak hizmete açılmıştır.

Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'nde, hekimliğin gelişmesi ve değişik sağlık hizmetleri hakkında geniş bilgiler içeren pavyonlar bulunur. Şehrin turizm hayatına önemli bir katkısı vardır,

II. Bayezid Sağlık Müzesi - Hastane ve Tıp Medresesi

Darüşşifa ve bitişiğindeki Tıp Medresesi, II. Beyazıt'in 1484 yılında Akkirman seferlerinden elde ettiği ganimet gelirleri ile 1484 ile 1488 yılları arasında yaptırılan külliyenin birer parçasıydı. Darüşşifa'da tedavi hizmeti ücretsiz verilmekteydi. Medresede okuyan öğrenciler, darüşşifadaki uzman hekimler yanında yetiştirilmekteydi.

1850’li yıllardan sonra darüşşifa, sadece ruh hastalarının tecrit edildiği bakımsız bir kurum haline geldi. 1877 - 1878 Osmanlı - Rus Savaşı’nda Edirne işgale uğradığında içindeki hastalar İstanbul’a gönderildi. 1896 yılında şifahane onarım gördü ve bir süre daha ruh hastalarının tecrit edilmesinde kullanıldı. 1916’ya kadar hizmet vermeyi sürdürdü.

Darüşşifanın, Trakya Üniversitesi bünyesinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne dönüştürülmesi çalışmaları 1993 yılında başladı. Ruh Hastalarını Readaptasyon Derneği'nin katkılarıyla 2000 yılında Şifahane kısmı, Psikiyatri Tarihi Bölümü olarak düzenlenmiştir Tıp Medresesi, Uluslararası Rotary 2420. Bölge Guvarnörlüğü işbirliği ile müzenin bir parçası olarak düzenlenerek 2008 yılında hizmete girdi. Bu bölümde, XV. Yüzyıl tıp eğitimi mankenlerle canlandırılmaktadır.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ni oluşturan yapılardan darüşşifa, iki avlu ve şifahane olmak üzere üç ana bölümden oluşur:

Birinci avluda, poliklinikler, kiler, özel diyet mutfağı, bekçi odaları, akıl hastaları tecrit odası, ilaç olarak kullanılan şurupların pişirildiği mutfak ve personel odaları bulunur.

İkinci avluda 4 oda ve 2 sofa bulunur. Geçmişte odalardan ikisi ilaç deposu ve eczane olarak, diğer ikisi de üst düzey personelin kullanımına tahsis edilmiştir.

Şifahane bölümü, hastanenin yataklı kısmıdır. Burada 6 kışlık oda ile 5 açık sofadan oluşmaktadır. Sofalardan 4'ü yazlık yatak odası biri de musiki sahnesidir. Odalar ve sahne büyük ve yüksek bir kubbeyle örtülü şadırvanlı bir salon etrafında çevrelenmiştir. Odaların dış bahçeye, iç salona açılan pencereleri vardır. Ortadaki büyük kubbenin tepesindeki fenerden gelen ışık iç mekânı aydınlatır ve havayı, pis kokuları dışarı atar. Bir merkez çevresinde toplanmış hasta odaları az personelle hizmet verilmesini sağlar. Personel tüm odaları kolaylıkla gözetleyebilir ve gereğince acil olan hastaların yardımına koşarlar. Bu bölümün yapısında akustik sistemi de oldukça hassastır. Haftada üç gün verilen musiki konserleri yankılanmadan binanın her tarafından rahatça dinlenebilir.
Tıp Medresesi, 18 öğrenci odası, bir dershane ve bunların açıldığı bir orta avludan oluşur. Bu bölüm bekçi odası, öğrenci odaları, uygulamalı eğitim odası, müderris odası, dershane ve kütüphane olarak mankenlerle canlandırılmıştır.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Girş Ücreti

Yetişkinler için ücretli olan Edirne Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, öğrenciler, öğretmenler, 65 yaş ve üzeri kişiler için ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Meydan, 22000, Edirne / Türkiye

Edirne'de şehir merkezinde bulunan Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.