Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Edirne >Edirne Rüstempaşa Kervansarayı

Edirne Tarihi Rüstempaşa Kervansarayı

Güncellenme : 28.11.2022 16:43:21

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Edirne Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan tarihi yapılandan biri olan ve XVI. yüzyıl yapısı olan Rüstem Paşa Kervansarayı, Edirne şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Rüstempaşa Kervansarayı Bilgiler

1554 yılındae, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı ve sadrazamı Damat Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı. Büyük Han ve Küçük Han (Deveci Hanı) olarak adlandırılan iki bölümden oluşur. İki katlı olan Rüstempaşa Kervansarayı'nın birinci katında 39, ikinci katta 41 odası vardır. Ön cephelerde 21 dükkan bulunur. 1972 yılında restore edilen yapı, günümüzde Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı Otel olarak kullanılır. 1972 yılındaki restorasyon, 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştür.

Rüstempaşa Kervansarayı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Sabuni, 22100 Edirne / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Edirne Rüstempaşa Kervansarayı'na yaklaşık 850 m. mesafede Edirne Ekmekçizade Kervansarayı'da vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.