Balıkesir Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

 

Tarih : 16.03.2020 18:30:12

Tarihi ve kültürel değerleri ile tarih turizmi, bozulmamış geleneksel yapı tarzı ile kültür turizmi, restore edilmiş manastır ve kiliseleriyle inanç turizmi, kumsallar ve koylarıyla deniz turizmi, denizaltı çeşitlilik ve güzellikleriyle dalış turizmi, pek çok ada arasında yapılan tekne turları ile ilgi çeker.

Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, Balıkesir şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken harika bir doğa ve tabiat alanıdır.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Doğası

Ayvalık kıyılarını çevreleyen adalar bir iç deniz görüntüsü oluşturmaktadır. Ayvalık sahilleri korunaklı koy durumuna gelmektedir.

Tabiat alanının deniz kısmında yapılan araştırmada 671 denizel tür belirlenmiştir. Deniz suyu sıcaklığı kışın 5 °C, yazın 27 °C'dir.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı alanında bulunan adalar şunlardır: Cunda Adası, Çıplak Ada, Pınar Ada, Yellice Ada, Güneş Adası, Kız Adası, Maden Adası, Yumurta Adası, Kara Ada, Balık Adası, Hasır Adası, Güvercin Adası, Küçükmaden Adası, Taşlı Ada, Yalnız Ada, Yelken Adası, Yuvarlak Ada, Yumurta Adası, Göz Adası.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Adres

Adres : Üçkuyular Caddesi, 10405 Ayvalık / Balıkesir / Türkiye

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'na, Ayvalık ve Cunda'dan saat başı karşılıklı çalışan motor seferleri ile ulaşım sağlanabilir.

 
×