Ayvalık Cunda Adası

Güncellenme : 28.01.2020 14:34:26

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Türkiye'nin Ege Denizi'nde bulunan 4. büyük adası konumunda olan ve Ayvalık Adaları olarak bilinen 22 adanın içinde yerleşime açık tek ada olan ayrıca konumu gereği Batı Anadolu'da deniz yollarının kesişme noktasında bulunan Cunda Adası, (Alibey), Balıkesir şehrini gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Cunda Adası Turizm

Cunda Adası doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeni ve Türkiye Turizm Rehberi açısından olan önemi nedeni ile koruma altına alınmış ve 1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan doğal ve tarihi sit alanı olarak kabul edilmiştir. Alibey Adası'nda mübadele öncesinden, Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok kilise ve manastır mevcuttur. Bu yapıların koruma altına alınması afakat Cunda Adası'nın tanınması ve restorasyon için sermaye aktaracak sponsorların adada mülk satınalmaları ile mümkün olabilmiştir. Son olarak Aşıklar Tepesi olarak bilinen mevkiide bulunan değirmenin restorasyonu 2006 yılında tamamlanmış ve ziyarete açılmıştır. Adada, halen restorasyon için sponsor bekleyen pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Cunda Adası Tarihi Binalar

Çamlı Manastır/Taksiyarhis Ta Çamya : Ada merkezinden yaya olarak ve Patriça yolundaki Ekşi Çeşme'nin solundaki yol izlenerek yarım saatte varılabilir
Koruyan Meryem Manastırı / Panagias Tis Lekai :Ayvalık Dalyan Boğazı'ndan çıkışta sağda zeytin ağaçlarının arasından gözüken boğaza hakim manzaralı restore edilmiş özel mülk
Ay Işığı Manastırı / Ai Dimitri Ta Salina : Patriça 2. köyden yürüyüşle 45 dakika mesafededir
Ayos Apostolos Manastırı / Adaya giderken köprüyü geçtiğinizde soldaki sahil yoluna saptığınızda 500 metre mesafe sonra sağ yukarıdaki küçük tepeciktedir
Tavuk Adası Manastırı / Ayiu Ionnu Tu Podromu : Alibey Adası'nın karşısındaki Tavuk Adası üzerinde inşa edilmiştir
Güvercin Adası Manastırı / Ai Yorgi : Pateriça Körfezinin ortasında, andezitten oluşmuş küçük bir adanın üzerinde inşa edilmiştir
İlyas Peygamber Manastırı / Profit İliya : Köprünün Ada'ya giriş yönünde 200 metre sonra deniz tarafındadır; temel kalıntılarından az miktarı geriye kalmıştır.

Cunda Adası Köprüler

Anakara'ya bağlantısı iki ayrı köprü ile sağlanana ada, Dolap Boğazı mevkiinde 1964 yılında inşa edilmiş olan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü, Alibey ve Lale Adalarını birleştirmektedir. Lale Adası ise anakaraya 1817 yılında denizin doldurulmasıyla yapılan 700 metre bir hemzemin bir köprü yol ile bağlanmaktadır.

Cunda Adası Aşıklar Tepesi

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ile Panaya Kilisesi'nin bulunduğu Cunda Adası Aşıklar Tepesi üzerinde harika bir yel değirmeni mevcuttur. Ayrıca bu noktadan adanın tüm manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Cunda Adası Ulaşım - Nasıl Gidilir

Cunda Adası'na, Balıkesir’e ulaştıktan sonra şehir merkezinden kalkan minibüs veya otobüsler ile ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan gelecek olanlar deniz yolu üzerinden, İDO feribotları ile Bandırma’ya gelip oradan Cunda'ya ulaşabilirsiniz.

Cunda Adası aynı zamanda bisiklet ile gezilebilecek muhteşem bir tabiata sahiptir ve doğanın keyfini doğa dostu olan ulaşım aracı bisiklet ile çok daha güzel yaşayabilirsiniz.