AnasayfaTürkiye Tur RehberiBalıkesir Tur RehberiTahtakuşlar Etnografya Müzesi

Balıkesir Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

 

Tarih : 28.01.2020 16:45:13

Balıkesir Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Edremit ilçesinde bulunan önemli müzelerden biridir.

Alibey Kudar isimli bir İlkokul Öğretmeni tarafından kendi doğmuş olduğu köyde kurulan ve tamamen kendi milli kültürümüzü ve değerlerimizi yansıtmış olan ve aynı zamanda Türkiye'nin ilk köy müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Balıkesir şehrini gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi İçerik [gizle]

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Sergi

1992 yılında açılan ve Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden Konar ve Göçer Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları ve Kazdağı efsaneleri sergilenmekte olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Edremit İlçesinin kültür turizmi açısından görülmeye değer önemli kültür zenginliklerimizden biri olup, içerisinde özel sanat eserlerinin sergilendiği bir sanat galerisi de yer almakta olup ziyaretçilerine Konar ve Göçer Türk boylarının öz kültürünü tanıma fırsatını sunmak ile birlikte Alevi Tahtacı Türkmenler'in yaşam tarzlarına ilişkin değerler sergilenir.

Galeride, Orta Asya’dan Türkiye'ye göç eden Türk boylarının ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim, ev eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları her türlü sanat yapıtları, yazmalar, kolyeler, nazarlıklar ile dünyada sergilenen en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası yıl boyunca sergilenmektedir.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Adres

Adres : Tahtakuşlar Mahallesi, 10395 Edremit / Balıkesir / Türkiye

Türkiye'de ilk Özel Etnoğrafya Müzesi olma özelliği taşıyan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Edremit İlçesine 17 km., Akçay Beldesine 5 km., Balıkesir - Çanakkale karayoluna ise 2 km. uzaklıkta asfalt araç yolu ile bağlı doğal güzellikler içinde kurulmuştur.

×