Balıkesir Daskyleion Antik Kenti

Tarih : 21.12.2019 16:26:33

Bandırma'nın 30 km. güneyinde herkes tarafından bilinen ve Ergili Köyü'nün 2 km. doğusunda Kuş Gölü'nün güneydoğu ucunda bulunan ve Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Balıkesir Daskyleion Antik Kenti, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir. Antik kazılarda çıkan eserler Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Daskyleion Antik Kenti Tarihi

Manyas Kuş Cenneti iki hidrolog ve zoolog; Alman asıllı Kurt ve eşi Leonore Kosswig tarafından keşfedilmiştir. Prof. Dr. Kurt Kosswig aynı zamanda tarih ile de ilgili bir kişiydi. Bu nedenle gölün hemen kıyısındaki Hisartepe'nin üzerinde yer alan kalıntılardan yurttaşı ve arkadaşı Kurt Bittel'e bahsetmiştir. 1952 yılında meşhur arkeolog Kurt Bittel tarafından Hisartepe üzerinde yer aldığı saptanan Daskyleion'da ilk arkeolojik kazılar, bir yıl sonra Cumhuriyet dönemi birinci nesil arkeologlarından ve mesleğin duayenlerinden Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal tarafından başlatılmış ve 1959 yılına kadar da devam etmiştir. Bu ilk dönem kazılarında ele geçen Anadolu ve Pers kabartmaları ve bullalar, Daskyleion'un bir Akhaemenid Dönem satraplık (valilik) merkezi olduğuna dair en önemli kanıtları oluşturmaktadır. Ekrem Akurgal'ın yapmış olduğu araştırmalar sırasında Hisartepe'nin güney yamacında yüzeyde bir stel parçası ele geçmiştir. Ve bu stel Hisartepe Steli olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde korunmaktadır.

Ekrem Akurgal'ın kazısından sonra Daskyleion Antik Kenti'ndeki bilimsel araştırmalara ara verilmiştir. Ancak 1964 yılında bir köylü, Hisartepe'nin kuzeyinde yer alan Köseresul köyünde tarlasını sürerken bir Bizans mezarı bulmuştur. Bunun üzerine İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden Nezih Fıratlı tarafından çalışmalara başlanmıştır. Mezarın temizlenmesi sırasında üç adet Stelin mezar yapımında kullanıldığı görülmüştür. 28 yıllık bir aradan sonra 1988 yılında Prof. Dr. Tomris Bakır tarafından yeniden başlatılan kazılar 2008 yılına kadar kesintisiz devam etmiştir. Bu ikinci dönem kazılarında ise Daskyleion'da Akhaemenidler'in yanı sıra Phryg ve Lyd kültürlerinin de varlığına işaret eden önemli yapı kalıntıları ve eserler ortaya çıkarılmıştır. 2009 yılında Kaan İren tarafından devralınan Daskyleion Anti Kenti kazıları halen O'nun başkanlığında yürütülmektedir.

Daskyleion Antik Kenti Tanıtım

Daskyleion Antik Kenti Adres

Ergili Köyü Eski İlkokul Binaları, Bandırma / Balıkesir / Türkiye

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı'na çok yakın olan Balıkesir Daskyleion Antik Kenti'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.

+ f t p x