Balıkesir Kyzikos Antik Kenti

Güncellenme : 12.11.2019 16:52:43

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Marmara Denizi kıyısına çok yakın olan tarihi antik kentin kalıntılarına çok eski dönemlerde Türkler tarafından Belkıs deniliyordu.

Türkiye'de bulunan tarihi antik kentlerden biri olan Kyzikos Antik Kenti, Balıkesir'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir. Antik kazılarda çıkan eserler Bandırma Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

Kyzikos Antik Kenti Tarihi

Antik Çağ'ın büyük coğrafya bilgini Amasyalı Strabon, M.S. XVII ve XVIII yıllarında yazdığı sanılan ünlü Coğrafya adlı kitabında; "Kyzikos, Propontis'te bir ada olup, kıtaya iki köprü ile bağlıdır. Köprülerin yakınında Kyzikos Antik Kenti ile aynı ismi taşıyan, gerektiğinde kapatılabilen iki limanı ve iki yüzden fazla gemiyi alabilecek büyüklükte barınağı bulunan bir kent vardır" der. Kyzikos'un büyüklüğünden, güzelliğinden, yönetiminin mükemmelliğinden" söz eder.

Strabon, "Geographia" adlı eserinde, "Homeros'a göre Troia toprakları, Kyzikos kentinden Aisepos Irmağı'ndan sonra başlar. 'Ida'nın eteklerindeki Zeleia'da yaşayanlar, Aisepos'un kara sularından içen Aphneler, Troialılar, bunlar da Lykaon'un şanlı oğlu Pandaros tarafından yönetildiler." (İlyada, ii. 824). O (Homeros), bunları Lykialılar (Troas'ta Troialıların müttefiki olarak yerleşmiş olan Lykialılar) da der. Onlara, Aphnitis Gölü'nden ötürü 'Aphneler' dendiği de zannedilmektedir. Daskylitis Gölü de bu adla anılır." demektedir. Buna göre Troia'nın tam olarak nerede olduğunu Çanakkale'den ziyade, daha yukarıda, Marmara Denizi kıyısında da aramak gerekir.

Kyzikos Antik Kenti Video

Kyzikos Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Bandırma Erdek Yolu Üzeri, Erdek / Balıkesir / Türkiye

Erdek - Bandırma karayolu üzerinde bulunan Balıkesir Kyzikos Antik Kenti Erdek ilçesine 8 km. uzaklıktadır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.