Kyzikos Antik Şehri Balıkesir

 

Tarih : 12.11.2019 16:52:43

Marmara Denizi kıyısına çok yakın olan tarihi antik kentin kalıntılarına çok eski dönemlerde Türkler tarafından Belkıs deniliyordu.

Türkiye'de bulunan tarihi antik kentlerden biri olan Kyzikos Antik Kenti, Balıkesir'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Kyzikos Antik Kenti Tarihi

Antik Çağ'ın büyük coğrafya bilgini Amasyalı Strabon, MS 17-18 yıllarında yazdığı sanılan ünlü Coğrafya adlı kitabında; "Kyzikos, Propontis'te bir ada olup, kıtaya iki köprü ile bağlıdır… Köprülerin yakınında aynı ismi taşıyan, gerektiğinde kapatılabilen iki limanı ve iki yüzden fazla gemiyi alabilecek büyüklükte barınağı bulunan bir kent vardır" der. Kyzikos'un büyüklüğünden, güzelliğinden, yönetiminin mükemmelliğinden" söz eder.

Strabon, "Geographia" adlı eserinde, "Homeros'a göre Troia toprakları, Kyzikos kentinden Aisepos Irmağı'ndan sonra başlar. 'Ida'nın eteklerindeki Zeleia'da yaşayanlar, Aisepos'un kara sularından içen Aphneler, Troialılar, bunlar da Lykaon'un şanlı oğlu Pandaros tarafından yönetildiler." (İlyada, ii. 824). O (Homeros), bunları Lykialılar (Troas'ta Troialıların müttefiki olarak yerleşmiş olan Lykialılar) da der. Onlara, Aphnitis Gölü'nden ötürü 'Aphneler' dendiği de zannedilmektedir. Daskylitis Gölü de bu adla anılır." demektedir. Buna göre Troia'nın tam olarak nerede olduğunu Çanakkale'den ziyade, daha yukarıda, Marmara Denizi kıyısında da aramak gerekir.

Kyzikos Antik Kenti Video

Kyzikos Antik Kenti Konum

Bandırma Erdek Yolu Üzeri, Erdek / Balıkesir / Türkiye

Erdek - Bandırma karayolu üzerinde bulunan Kyzikos Antik Kenti Erdek ilçesine 8 km. uzaklıktadır.

×