Balıkesir Bandırma Arkeoloji Müzesi

Güncellenme : 12.11.2019 06:28:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Projesinin mimar Atilla Ertan tarafından çizilen 1995 yılında Kültür Bakanlığı’na devredilen, Balıkesir'de Kyzikos Antik Kenti ve Daskyleion Antik Kenti ören yerlerine ait eserlerin bulunduğu müzede içinde iki teşhir salonu, bir laboratuar, kütüphane ve konferans salonu bulunmaktadır.

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve Bandırma'ya gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzelerden biri olan Bandırma Arkeoloji Müzesi, Balıkesir'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi Sergilenenler

Bandırma Müze Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından kurulan ve Kültür Bakanlığı'na devredilerek yeniden inşa edilen ve 2003 yılında ziyarete açılmış olan ve çeşitli dönemlere ait eserlerin sergilenmiş olduğu Bandırma Arkeoloji Müzesi, Daskyleion'a özgü Anadolu Pers sanatının özelliklerini taşıyan antemionlu ve frig yazıtlı mezar stelleri, kazılarda çıkarılan Pers etkili pişmiş toprak kaplar ile Kyzikos Antik Kenti kazılarından çıkartılan mezar stelleri ile Balıkesir ve Bandırma'ya gelen ziyaretçiler için kültür turizmi programında ziyaret edebilecekleri yerlerden bir tanesidir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi Mimari

Çatısında bulunan fenerleri ile Osmanlı dönemi mimarisini andıran Bandırma Arkeoloji Müzesi'nin üzeri de sekiler biçimde imar edilmiştir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Bandırma Arkeoloji Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Bandırma Arkeoloji Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Paşakent, Şehit Cengiz Karabıyık Caddesi. No : 5, 10200 Bandırma / Balıkesir, Türkiye

Feribot iskelelerine çok yakın bir konum da olan Bandırma Arkeoloji Müzesi'ne İstanbul'dan Bandırma, Yenikapı Feribot seferleri ve yine bir çok şehirden deniz taşımacılığı ile kolay bir ulaşım sağlama mümkündür.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.