Antandros Açık Hava Müzesi Balıkesir

 

Tarih : 12.11.2019 16:21:56

Antandros Balıkesir'in, Edremit ilçesinin Altınoluk bölgesinde yer alan bir Troas kentidir.

Mozaikleri ile ünlü olan ve çıkan eserlerin bir bölümünün de Bursa Arkeoloji Müzesinde sergilendiği Edremit Körfezi Kuzeyinde, Edremit - Altınoluk karayolunun 2. kilometresinde, Kaletaşı tepesinin batı yamaçlarında yer alan ve dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olan Antandros Açık Hava Müzesi kültür turizmi programında ziyaret edebilecek yerlerden bir tanesidir.

Antandros Antik Kenti Kazılar

2001 yılında Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanlığı tarafından başlayan kazı çalışmaları güünümüzde de, İstanbul Üniversitesi Jeofizik çalışmaları, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari çalışmaları, Hacettepe Üniversitesi Antropolojik çalışmaları, Ege Üniversitesi Arkeolojik ve Epigrafik çalışmaları, Süleyman Demirel ve İstanbul Üniversitesi tarafından çalışmaları yapılmaktadır.

Tarih de, Kaz Dağlarından elde edilen kerestelerin ihraç edildiği ve bu sayede zengin olan ve Edremit Turizm Rehberi'nin değerli kültür varlıklarından biri olan Antandros doğa turizmi sevenler açısından Kaz Dağlarının güney eteklerinde olmasının avantajına sahiptir ve kentte Afrodit Kültürü görülmektedir.

Antandros Antik Kenti Tarihi

Antandros adı Troia savaşı sırasında da geçer. Troia savaşına da katılan Aeneas, Troia yıkılınca Antandros'a yıkımdan kurtulan insanlar ile gelir ve 20 gemi inşa edip denize açılır. Ayrıca Antandros Antik Kenti Strabon'un da belirttiği gibi bir süre kuzeyden gelen ve Barbar Konan'ın halkı olarak bilinen Kimmerler ordusu tarafından işgal edilmiştir.

Antandros Antik Kenti Konum

Altınoluk Yolu, Edremit / Balıkesir / Türkiye

×