Balıkesir Manyas Gölü Milli Parkı

Tarih : 15.11.2019 16:36:36

Manyas Kuş Gölü'nün kuzeydoğusunda bulunan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Manyas, Gönen ve Bandırma arasındadır.

Milletler arası düzeyde önem taşıyan milli parktaki kuş zenginliği ve milli park tanımı içindeki başarılı koruma uygulaması nedeniyle, 1975 yılında Avrupa Konseyi'nce A sınıfı Avrupa Diploması verilmiş olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı doğa turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir ve en çok kuş türleri görmek için tavsiye edilen ziyaret zamanı Nisan, Mayıs, Haziran aylarıdır.

Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken harika bir doğa ve tabiat alanıdır.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Doğal Hayat

Muhteşem bir doğal yaşama sahip olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkın'da; Göl; küçük karabatak, tepeli pelikan, küçük akbalıkçıl, gece balıkçılı, sumru, mahmuzlu kız kuşu açısından önemli bir üreme alanıdır. Ak pelikanlar göç döneminde, tepeli pelikan, dikkuyruk ve küçük karabatak kış mevsiminde alanda beslenir. Tatlı iç sularda yaşayan ve küresel ölçekte tehlikede olan Cobitis puncticulata balığı dünya üzerinde sadece burada yaşar. Gölde kerevit avcılığıda yapılmaktadır.

Yapılan sayımlara göre tesbit edilen 266 kuş türünün; 64 tanesi her yıl düzenli olarak kuluçka yapmakta, 22 tür bazı yıllar, geri kalan 178 tür ise göç esnasında Milli Park'a uğramaktadır.

Gölde bulunan tatlı su istakozu, ihrac edilir. Yılda 150 ton kerevit avlanırken, çıkan hastalık kerevit stoğunu azaltmıştır. Son yılllarda hastalığın etkisi azalmış, av artmaya başlamıştır. Gölde yaşayan balıklardan ekonomik olarak avlananlar şunlardır; sazan, turna, yayın, tatlısu kolyozu, ringa.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Ziyaret

Türkiye'nin değerli tabiat varlıklarından biri olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı'nda, ayrı bir odada 5 büyük LCD ekranından milli parkın çeşitli noktaların canlı görüntüleri izleyebilirsiniz. Son olarak tanıtım binasında kimlik karşılığına kaliteli dürbün alabiliyorsunuz. Tanıtım binasının 200 metre ilerisinde bir gözetim kulesi var. Merdivenlerden kulenin üst katına çıkarak, pencerelerden dürbün ile kuşları izleyebilirsiniz.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Adres

Bandırma, 10200, Balıkesir / Türkiye

Otogardan kalkan Manyas Gölü dolmuşlarına binerek göl yakınında inebilirsiniz. Buradan 2 km. civarı bir yol yürüyerek Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.