Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Balıkesir >Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı

Balıkesir Manyas Gölü Milli Parkı

Güncellenme : 15.11.2019 16:36:36

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Manyas Kuş Gölü'nün kuzeydoğusunda bulunan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Manyas, Gönen ve Bandırma arasındadır.

Milletler arası düzeyde önem taşıyan milli parktaki kuş zenginliği ve milli park tanımı içindeki başarılı koruma uygulaması nedeniyle, 1975 yılında Avrupa Konseyi'nce A sınıfı Avrupa Diploması verilmiş olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı doğa turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir ve en çok kuş türleri görmek için tavsiye edilen ziyaret zamanı Nisan, Mayıs, Haziran aylarıdır.

Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir'i gezenlerin mutlaka görmesi gereken harika bir doğa ve tabiat alanıdır.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Doğal Hayat

Muhteşem bir doğal yaşama sahip olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkın'da; Göl; küçük karabatak, tepeli pelikan, küçük akbalıkçıl, gece balıkçılı, sumru, mahmuzlu kız kuşu açısından önemli bir üreme alanıdır. Ak pelikanlar göç döneminde, tepeli pelikan, dikkuyruk ve küçük karabatak kış mevsiminde alanda beslenir. Tatlı iç sularda yaşayan ve küresel ölçekte tehlikede olan Cobitis puncticulata balığı dünya üzerinde sadece burada yaşar. Gölde kerevit avcılığıda yapılmaktadır.

Yapılan sayımlara göre tesbit edilen 266 kuş türünün; 64 tanesi her yıl düzenli olarak kuluçka yapmakta, 22 tür bazı yıllar, geri kalan 178 tür ise göç esnasında Milli Park'a uğramaktadır.

Gölde bulunan tatlı su istakozu, ihrac edilir. Yılda 150 ton kerevit avlanırken, çıkan hastalık kerevit stoğunu azaltmıştır. Son yılllarda hastalığın etkisi azalmış, av artmaya başlamıştır. Gölde yaşayan balıklardan ekonomik olarak avlananlar şunlardır; sazan, turna, yayın, tatlısu kolyozu, ringa.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Ziyaret

Türkiye'nin değerli tabiat varlıklarından biri olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı'nda, ayrı bir odada 5 büyük LCD ekranından milli parkın çeşitli noktaların canlı görüntüleri izleyebilirsiniz. Son olarak tanıtım binasında kimlik karşılığına kaliteli dürbün alabiliyorsunuz. Tanıtım binasının 200 metre ilerisinde bir gözetim kulesi var. Merdivenlerden kulenin üst katına çıkarak, pencerelerden dürbün ile kuşları izleyebilirsiniz.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Bandırma, 10200, Balıkesir / Türkiye

Otogardan kalkan Manyas Gölü dolmuşlarına binerek göl yakınında inebilirsiniz. Buradan 2 km. civarı bir yol yürüyerek (veya yanınızda getirdiğiniz katlanır bir bisiklet ile) Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.