Bigadiç Kalesi (Achyrasos Kalesi)

Güncellenme : 17.09.2021 17:52:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Achyrasos Kalesi olarak da bilinen, Bigadiç Kalesi, Bigadiç şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bigadiç Kalesi Tarihi

Bigadiç Kalesi fok fazla hasar alsa da kalenin dış surları günümüzde halen ayaktadır. Milli Mücade yıllarında da kullanılan bu kale karargah görevi de görmüştür.

Bigadiç ilçesinin doğusunda bulunan tepesi üzerinde M.S.. XI. yy.da Bizanslılar tarafından yapılmış Achyraos Kalesi harabesi bulunur. Yunan işgali döneminde karargah olarak kullanılan kalenin dış surları, yılların tahribatına rağmen günümüze kadar gelebilmiştir.

Bigadiç Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Orta, Lonca Caddesi, 10440 Bigadiç, Balıkesir / Türkiye

Balıkesir Bigadiç Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.