Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Balıkesir >Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Tarihi Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Güncellenme : 21.12.2019 15:24:43

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Bünyesinde M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı adlı özel bir kitaplık da bulunan ve dönem başkanlığını Avukat Altuğ Oymak'ın yaptığı Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin girişimiyle tüm dernek üyeleri, Balıkesirli fotoğraf gönüllüleri ve tüm yurttan katılımcıların katkıları ile imece yöntemi ile kurulan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi, Ege Turu yapanların gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

19 Mayıs 2006 tarihinde açılan müze aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek fotoğraf müzesidir.

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Müzenin ilk yayını, editörlüğünü Ömer Gemici'nin yaptığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yurt Gezilerinde Önemli Bir Durak Balıkesir adlı fotoğraf albümüdür.

2 sergi salonu, makine teknolojisi salonu, kitaplık, fotoğraf ekipmanları, karanlık oda ve binanın buluntularının sergilendiği salon ile tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerinin sergilendiği salondan oluşan Müze kültür turizmi ve sanat açısından büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizin ilk Müslüman fotoğraf stüdyosu olan FOTO RESNA'ya ait kartpostallar da müzede görülebilir.

19 Mayıs 2004 günü açılışı yapılan kitaplığında, hepsi imzalı, fotoğraf hakkında 1500 eser kitaplıkta yer almakta olan Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi, açılışından sonra Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun, Balıkesirliler Birliği'nin, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği'nin ödüllerine layık görülküştür.

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Dumlupınar Mahallesi, Ulus Sokak, No : 1-3, 10100 / Balıkesir / Türkiye

Balıkesir şehir merkezine çok yakın olan Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.