AnasayfaTürkiye Tur RehberiBalıkesir Tur RehberiBalıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Tarihi Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

 

Tarih : 21.12.2019 15:24:43

Bünyesinde M. Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı adlı özel bir kitaplık da bulunan ve dönem başkanlığını Avukat Altuğ Oymak'ın yaptığı Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin girişimiyle tüm dernek üyeleri, Balıkesirli fotoğraf gönüllüleri ve tüm yurttan katılımcıların katkıları ile imece yöntemi ile kurulmuş olan Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

19 Mayıs 2006 tarihinde açılan müze aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek fotoğraf müzesidir.

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi İçerik [gizle]

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Müzenin ilk yayını, editörlüğünü Ömer Gemici'nin yaptığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yurt Gezilerinde Önemli Bir Durak Balıkesir adlı fotoğraf albümüdür.

2 sergi salonu, makine teknolojisi salonu, kitaplık, fotoğraf ekipmanları, karanlık oda ve binanın buluntularının sergilendiği salon ile tarihi ve teknik değeri olan fotoğraf makinelerinin sergilendiği salondan oluşan Müze kültür turizmi ve sanat açısından büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizin ilk Müslüman fotoğraf stüdyosu olan FOTO RESNA'ya ait kartpostallar da müzede görülebilir.

19 Mayıs 2004 günü açılışı yapılan kitaplığında, hepsi imzalı, fotoğraf hakkında 1500 eser kitaplıkta yer almakta olan Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi, açılışından sonra Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun, Balıkesirliler Birliği'nin, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği'nin ödüllerine layık görülküştür.

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi Adres

Dumlupınar Mahallesi, Ulus Sokak, No : 1-3, 10100 / Balıkesir / Türkiye

×