Bigadiç Tur Rehberi ve Destinasyonlar

Tarih : 16.09.2021 16:42:36

Türkiye’nin önde gelen turizm şehirlerden biri olan Balıkesir ili sınırlarında bulunan Bigadiç, gezilmesi ve görülmesi gereken önemli bir ilçe ve turizm merkezidir. Ayrıca Balıkesir Tur Rehberi’nin içinde Altıeylül, Ayvalık ve Balya gibi muhteşem ilçeler vardır.

Bigadiç, Kültür ve Turizm

Bigadiç, yüzyıllardan beri süren geleneklerini dönemin şartları ile de yenileyerek fakat aslını bozmadan günümüze kadar sürdürmüştür.

Ancyra Antik Kenti, Bigadiç Kalesi, Bigadiç Müze ve Kültür Evi gibi destinasyonlar Bigadiç Tur Rehberi içinde bulunan bazı önemli değerlerdir.

Roma dönemine ait bir çok kalıntı bulunan Hisarköy tam bir açık hava müzesi yapısındadır. Ayrıca antik kalıntılar geçmiş döneme ait kaplıcalar olduğunu işaret eder.

Türkiye’de bulunan bor madenlerin büyük çoğu Bigadiç bölgesinde yer alır.

Hemen her köy, yılın bir gününde hayır işi yapar. Hayvanlar kesilir, evlerden toplanan malzeme ile çorba kaynatılır. Pilav, helva pişirilir. Kuran okunup dualar yapılır. Civar köyler ve ilçeler de ziyafete davetlidir. Misafirler ağaç gölgesinde, Yörük kilimlerinde ağırlanır. Ziyafetten sonra, uzun yıllar görmediğiniz eş dostla görüşürsünüz. O güne kadar görmediğiniz insanlarla tanışır, "Niye daha önce tanışmadık" diye üzülürsünüz. Köylü, şehirli, zengin, fakir, Alevi, Sünni herkes o hayırda bir ve eşittir.

Bir aşireti dünya devleti yapan dayanışmanın, cömertliğin ve kardeşliğin dayanılmaz lezzetini tadarsınız o düğünlerde. Hele o mevlitten sonra yediğiniz, evde yapılmış ekmeğin üzerinde et suyu, sos ve dana etinden mürekkep, "kapamanın" tadına doyum olmaz.

Bigadiç Tanıtım Filmi

Bigadiç, Hisarköy

Bigadiç Tur Rehberi içinde önemli yere sahip olan Hisarköy’ün de içinde olduğu Misya Bölgesi sırası ile Hititler, Frigler, Lidyalılar, Pers İmparatorluğu, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlılar’ın egemenliğine geçti.

Hisarköy’ün ismini mahallede bulunan, ancak günümüzde eser kalmayan kaleden ve kale dışındaki surlardan aldığı tahmin edilir. Termal suyun da etkisi ile köy alanında büyük Roma döneminden kalma bir kentin varlığına rastlanıldı, geniş bir alana kurulu kalesi, kale dışında yerleşim yeri, Cangıltepe’de büyük bir amfitiyatroya sahipti. Kentin içinden geçen derenin zemini ve kenarları eni ve boyu 3 m. olan dev taşlarla döşenmiş, üzerine en az üç tane kemer köprü vardır.

M.S. 200 yıllarında büyük bir deprem yaşandığı ve büyük zarar gören bölge de, binlerce insanın öldüğü, deprem sonrası kentin büyük ölçüde boşaldığı bilinir. Türklerin yöreye göçle geldiği 1080’li yıllardan itibaren Bizanslıların Hisarköy ve civarını boşaltmaya başladığı tahmin ediliyor. Davutlar mahallesinden Beytullah Turan’ın derlediği bir rivayete göre Davut, Bekir ve İlyas isimli üç Türk, Türklerin Anadolu’ya göçleri sırasında bu bölgeye gelir. Davut geçimini hayvancılıkla sağladığı için bugünkü Davutlar mahallesi alanına, Bekir hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraştığı için şimdiki Bekirler mahallesi çevresine, İlyas da sadece tarımla uğraştığı için şimdiki İlyaslar mahallesinün bulunduğu yere yerleşmiştir. İlyaslar ile Bekirler mahallesi arasındaki alanda ise Alay beyi tarafından Çeribaşı mahallesi kurulmuştur. Bu köylere çok yakın olan Hisarköy’e Manav Türkleri’nden olan bu kafile arasındaki kişiler arasından bazı ailelerin yerleştiği bilinir.

Ancyra Antik Kenti

Balıkesir Tur Rehberi; Bigadiç İlçesi, Hisar Köyü alanı içinde bulunan Ancyra Antik Kenti Roma dönemine ait termal yerleşim alanıdır.

Bigadiç Tur Rehberi Ulaşım

Kent Dışı Ulaşım

Bigadiç ilçesi, Sındırgı’ya 24, Balıkesir şehir merkezine 36, Susurluk’a 80, Bandırma’ya ise 125 km. uzaklıktadır.

Ayrıca deniz yolu ile de ulaşım sağlanabilir.

Kent İçi Ulaşım

Bigadiç Tur Rehberi kent içi ulaşım için Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.

+ f t p x