Balıkesir Kuva-i Milliye Müzesi

Güncellenme : 16.11.2019 15:04:43

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Millî Mücadele yıllarında karargah olarak kullanılmış olan bina, daha sonra belediye binası olarak kullanılmıştır. 1987 yılında Müze Müdürlüğü'nün kurulması ile yenileme çalışmalarına hız verilmiş ve eser toplama çalışmaları bitirildikten sonra bina Balıkesir Kuvay-i Milliye Müzesi 6 Eylül 1996 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Balıkesir'e gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzeler içinde ilk sıralarda yerini alan Balıkesir Kuva-i Milliye Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kuva-i Milliye Müzesi Eserler

İki katlı olan müzenin 120 m². zemin katında Balıkesir Kuva-yi Milliye'nin kurulmasına öncülük etmiş 41 kişinin aldıkları yazılı kararlar, kongrenin kararları, bu kahramanların kişisel eşyaları, fotoğrafları ile Mustafa Kemal Atatürk ile eşi Latife Hanım’ın balmumu heykelleri sergilenmektedir. Müzenin ikinci katında ise Balıkesir ilinde ortaya çıkan arkeolojik ve etnografik eserlere yer verilmektedir.

İçinde bulunan Taksiyarhis Anıt Müzesi'de bir parçasıdır.

Kuva-i Milliye Müzesi Giriş Ücreti

Balıkesir Kuva-i Milliye Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Kuva-i Milliye Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Hisariçi Mahallesi, Anafartalar Caddesi, No : 58, Karesi / Balıkesir / Türkiye

Balıkesir şehir merkezinde bulunan Kuva-i Milliye Müzesi'ne, şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.