Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Balıkesir >Bigadiç Müze ve Kültür Evi

Balıkesir Bigadiç Müzesi ve Kültür Evi

Güncellenme : 10.09.2021 15:17:16

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Balıkesir Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Bigadiç Müze ve Kültür Evi, Balıkesir şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bigadiç Müze ve Kültür Evi Bilgiler

1942 Bigadiç depremi sonrasında Tekel İdaresi için yapılan ve 1930 ile 1940 yılları arasında yaşanan Akılcı İşlevci Mimarlık Akımı örnekleri arasında sayılan özellikli bir yapı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve "Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma" Vakfı işbirliği ile ÇEKÜL Vakfı tarafından hazırlanan Röleve ve iç mimari planlarına uygun olarak İstanbul Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün katkıları ile yeniden düzenlenerek müze ve kültür evi haline getirilen Bigadiç Müzesi ve Kültür Evi 1 Aralık 2001 yılında ziyarete açılmıştır.

İçerisinde Kuvay-ı Milliye, Arkeoloji ve Etnografya bölümleri olarak üç bölüm bulunan Bigadiç Müze ve Kültür Evi, Bigadiç ilçesi içinde yer alan tarihi kalıntıları ve bölgenin kültürünü de yansıtmaktadır.

Bigadiç Müze ve Kültür Evi Sergi

"Kuvayı Milliye Hareketi" içinde özel yeri olan Balıkesir'in Bigadiç ayağına ilişkin Ancyra Antik Kenti'ne ait çeşitli kalıntılar; son 200 ile 300 yıllık zaman kesitinde günlük yaşama dair öğeler Bigadiç Müzesi ve Kültür Evi’nin Kuvayı Milliye Bölümü arşivinde bulunmaktadır.

96 m². büyüklüğünde 90 kişilik toplantı, seminer v.b. etkinlikler ile resim, fotoğraf vb. sergiler için kullanıma uygun çok amaçlı bir salon bulunmaktadır.

Bigadiç Müze ve Kültür Evi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Servi, Hitay Cd., 10440 Bigadiç / Balıkesir / Türkiye

Bigadiç Müzesi ve Kültür Evi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.