Çanakkale Troya Antik Kenti

 

Tarih : 08.10.2020 18:13:20

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Troya Antik Kenti, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Troya Antik Kenti Tarihi

Çanakkale Boğazı'nın güneybatı ağzının hemen güneyinde ve Kaz Dağı'nın kuzeybatısında bulunan bir şehirdir. Homeros tarafından yazıldığı sanılan iki manzum destandan biri olan İlyada'da bahsi geçen Troya Savaşı'nın gerçekleştiği Troya Antik Kenti, Efes ve Milet Antik kentleri gibi denize yakın olup, Çanakkale Boğazı'nın güneyinde bir liman kenti olarak kurulmuştur.

Zamanla Karamenderes nehrinin kent kıyılarına taşıdığı alüvyonlar nedeniyle denizden uzaklaşmış ve önemini yitirmiştir. Bu yüzden yaşanan doğal felaketler ve saldırılar sonrasında yeniden iskan edilmeyip terk edilmiştir.

Troyalılar, Sardis kökenli Herakleid hanedanının yerine geçmiş ve Anadolu'yu 505 yıl boyunca Lidya Krallığı Candaules dönemine dek yönetmişlerdir. İyonlar, Kimmerler, Frigyalılar, Miletliler onlardan sonra Anadolu'da yayılmış, ardından M.Ö. 546 yılında Pers istilası gelmiştir.

Troya antik kenti, Athena tapınağı ile özdeşleşmiştir. Pers egemenliği sırasında imparator I. Serhas çıktığı Yunanistan seferinde, Çanakkale Boğazı'nı geçmeden önce kentte gelerek bu tapınağa kurban sunduğu, aynı şekilde Büyük İskender'in de Perslere karşı giriştiği mücadele sırasında kenti ziyaret ettiği ve zırhını Athena tapınağına bağışladığı tarihsel kaynaklarda belirtilir.

Troya Antik Kenti Kazılar

Troya’nın Hisarlıkta olabileceğine ilişkin ilk yorumlar, 1822 İskoç Charles Maclaren tarafından yapılmıştır. İlk arkeolojik araştırma, bölgede bir höyüğün olabileceğini tespit eden İngiliz Frank Calvert tarafında 1863 ile 1865 yıllarında yapılmıştır. Fakat bu kentin Troya Antik Kenti olduğu görüşünün kesinlik kazanması ve yaygın şekilde tanınması Alman Heinrich Schliemann tarafından yapılan kazılar sonucunda olmuştur.

Troya Antik Kenti Konum

Adres : 17100 Tevfikiye, Çanakkale Merkez / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Çanakkale Troya Antik Kenti'ne yakın konumda Troya Müzesi ve Troya Milli Parkı gibi destinasyonlar vardır.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×