Çanakkale Çimenlik Kalesi

Güncellenme : 11.12.2020 15:39:59

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Çimenlik Kalesi (Kale-i Sultaniye), Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Çimenlik Kalesi Yapısı

Dış surlar
Dış surlar, 11 m. yüksekliğinde, yer yer 8 m. kalınlığında olup 100 - 150 m. basit bir dikdörtgen plan üzerine kuruludur ve surlarda 9 adet burç bulunmaktadır.

Kale avlusu
Çimenlik Kalesi bahçesinde baruthane binası ile Fatih ve Abdülaziz dönemlerinde yapılmış ve kendi adlarıyla anılan iki adet cami yer almaktadır.

İç kale
42 - 48 m. ölçülerinde olan iç kalenin 9,5 m. kalınlığındaki duvarları 25 m. yüksekliğe erişmektedir. Üç katlı bu kalenin ilk katı iç avlunun yer seviyesinden 4 m. yukarıda olan kâgir bir zemine sahipken üstteki iki kat ahşaptı.

Çimenlik Kalesi Tarihi

Çimenlik Kalesi Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale Boğazı'nın Asya tarafına Kilitbahir Kalesi’nin tam karşısına yapıldı. 30 topla donatılarak Boğaz'ın 1.250 m. genişliği top menzili içine alınmıştır ve 1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından güçlendirildi.

Venedik ile süregelen Girit Savaşı sırasında yenilendi, Napolyon Savaşları sırasında III. Selim tarafından tekrar baştan aşağı yenilendi. Kale-i Sultaniye Cihan Harbi'ne kadar Çanakkale Boğazı'nın savunulmasında kilit rol oynadı.

Deniz tarafı duvarları XIX. yy. sonlarında müstakhem bir duvar yerine bir sıra top mevzisi olarak yeniden inşa edildi. Bu nedenle kale, 1915'te İngiliz ve Fransız gemilerinin dikkatini çekti. 18 Mart 1915 yılında İngiliz gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı 2 m. delik içinde patlamadan kalan top mermisi de hala düştüğü yerdedir.

Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Kale bahçesi ve park alanında Çanakkale Savaşları sırasında kullanılmış değişik uluslara ait topların yanı sıra farklı dönemlerde kullanılmış toplar da sergilenmektedir.

Çimenlik Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Fevzipaşa Mahallesi, Yalı Caddesi, Çimenlik Sokak, No : 46, 17100 / Çanakkale Merkez / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Çimenlik Kalesi’ni ziyaret edenler yine aynı bölgede bulunan Çanakkale Deniz Müzesi ile Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’ni de görebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.