Çanakkale Ayazmapınarı Tabiat Parkı

Güncellenme : 07.03.2021 16:43:53

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

11.07.2011 yılında Milli Park olarak ilan edilen ve Türkiye'nin en güzel tabiat parklarından biri olan Ayazmapınarı Tabiat Parkı, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ayazmapınarı Tabiat Parkı Doğası

Ayazmapınarı Tabiat Parkı çevresindeki orman alanında kestane, gürgen, meşe, ıhlamur kayın, menengiç, akçakesme gibi bitki türleri bulunmaktadır.

Bölgenin batısından Çınarcık deresi, kuzeyinden Ayazma deresi ve güneyinde bölgeye ismini veren Ayazma Pınarı bulunur.

Park ve çevresinde en azından Paleozoyik döneminden Neojen dönemine kadar ki çok geniş bir zaman aralığında gelişmiş birbirinden çok farklı nitelikte ve yaşta kaya toplulukları bulunmaktadır.

Alanın hidrojeolojisine baktığımızda Kayaç türlerinin oldukça etkili bir tektonizma sonucunda kıvrımlı ve kırıklı bir yapı sergilediği ve bölgeye 800 - 1000 mm./yıl yağış düştüğü anlaşılmaktadır.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı alanı humuslu orman toprağı ve kayalıklardan oluşmaktadır.

Ayazmapınarı Tabiat Parkı Kültür

Tarihi Troai Krallığına kadar giden Bayramiç ilçesi ve çevresindeki yerleşimler oldukça erken döneme gitmesine karşın, günümüze kadar gelebilen ve gezilip görülebilecek kalıntılar çok azdır.

Ayazma, Ortodoks Hristiyanlarınca kutsal sayılan kaynak veya pınarlara verilen isimdir. Bu isimlendirme günümüze kadar gelerek geçerliliğini devam ettirmektedir.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı piknik amaçlı kullanılmakla birlikte dünyanın ilk güzellik yarışmasının Kaz Dağında yapıldığına ilişkin mitolojik efsaneye dayanılarak her yıl Bayramiç Belediyesi ve Evciler Muhtarlığınca ağustos ayında tertip edilen festivallere yoğun bir katılım olmaktadır.

Kazdağı ve Ayazma orman içi dinlenme yeri, efsanelere konu teşkil etmiş tarihsel geçmişi, kendine özgü florası-faunası, dünyada Alplerden sonra en yüksek oksijen oranına sahip olan, soğuk suları, rekreasyon alanları ve temiz havasıyla rekreasyonel turizm açısından önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.

Bayramiç ilçe merkezinde çarşamba ve cumartesi günleri pazar kurulmakta ve burada yetiştirilen bitkilerle birlikte mevsimine göre çeşitli yabani bitkiler de satılmaktadır. Özellikle Bayramiç köylerinden getirilen ürünlerin bu pazarda topluca görülebilmesi mümkündür. Bayramiç yöresinde tarhana çorbası, keşkek, bulgurlu mantı, nohut ekmeği, kabak böreği ve höşmerim tatlısı halkın en çok severek yediği geleneksel yiyecekler arasında sayılabilir.

Çınarcık Deresi

Ayazmapınarı Milli Parkı’nın güneybatısında Çınarcık deresi üzerinde bir adet bent vardır ve bentin alt bölümündeki kayalıkların içerisinden 6 noktada su patlamaktadır. Çınarcık Deresi, bentten sonra dar ve dik kayalık vadi içerisinden geçerek, iç yolun üzerine yapılmış olan köprünün altından bir şelale halinde akarak cadı kazanı oluşumuna düşer. Bu noktadan sonra geniş bir kanyon içerisinden akarak saha dışına çıkar. Oldukça bol su kaynaklarına sahip olan alanın içme ve kullanma suyu problemi bulunmamaktadır. İklimi, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği, tarımsal potansiyeli, mitolojisi yanı sıra “Bin Pınarlı İda” olarak adlandırılacak derecede bol su kaynaklarıyla zengin olan Kazdağı eteklerindedir.

Ayazmapınarı Tabiat Parkı Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Beyoba, 10302 Evciler / Bayramiç / Çanakkale / Türkiye

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabilen Ayazmapınarı Tabiat Parkı hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.