Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Çanakkale >Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi

Güncellenme : 23.10.2020 16:41:53

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye’de, yer bilimleri alanında hizmet vermek için kurulmuş ve hem fiziksel hem de sanal olarak hizmet veren ilk sanal müzelerden biri olan ve örneklerin sadece Türkiye'den değil, çeşitli ülkelerden de toplandığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Sergilenen örnekler gerek sanal gerekse fiziksel olarak uzmanların, öğrencilerin ve diğer doğa sevenlerin erişimine açıktır. Çeşitli türdeki mineral, kaya ve değerli taşların yanı sıra fosiller ve yer bilimleri ile ilgili aygıtlarında bir arada sergilendiği bir sanal doğa ve yer bilimleri tarihi müzesidir.

Fiziksel Müze

Fiziksel müze olarak yer bilimlerine meraklı öğrencilerin yapacakları tez çalışmalarına yönelik araştırmalara olanak sağlanmaktadır. Bu işlevi ile Türkiye'de pek bilinemeyen mineral toplayıcılığı da tanıtılmaktadır. Kurulduğu günden itibaren Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi, atıl durumdaki birçok kişisel koleksiyona yer açmakta ve bu nadide örnekleri toplayıcısının adıyla sergileyerek ilgililerin beğenisine sunmaktadır.

Ünlü coğrafyalar temalı sergi dolabı hazırlanmaktadır. Machu picchu kaya örneklerinden Langkawi kum taşlarına Girit’den Mısır'ın çöl kumlarına kadar değişik örnekler sunulacaktır.

E-Müze

Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi, E-Müzesi, Veri Ambarı modeli ile tasarlanmıştır. Anlamsal bağ modeli ile modellendiğinden içerik arama ve veri alanları arasında denetim sınıflaması kullanılan bir yapıdadır. Yazılım Teknolojisi olarak PHP 5,3, JavaScript, Jquery, Perl kullanılmıştır. Ayrıca sistem üzerinde Google API kullanılarak konum ve ziyaretçi bilgileri tutulmaktadır. Veritabanı olarak, MySQL kullanılmıştır. Veri tabloları hiyerarşik olarak birbirleriyle bağlanmıştır. Yer Bilimleri Müzesi yazılımında kataloglama sistemi esas alınmıştır. Çok dilli desteği için etiket modeli geliştirilmiştir. Yazılım üzerinde web servisleri yazılımları çalışması yapılabilmekte ve verilerin Mobil veya kiosk ekranlarına taşınması sağlanmaktadır.

Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi Giriş Ücreti

Çanakkale Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?sectionId=DTM01&distId=MRK

Yer Bilimleri Ve Doğa Tarihi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.