Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Çanakkale >Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Tarihi Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

Güncellenme : 20.10.2020 17:38:32

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve Çanakkale'ye gelen turistlerin en çok merak ve tercih ettiği müzeler içinde ilk sıralarda yerini alan Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

6 Mart 2009 yılında ziyarete açılmış olan müzeyi ziyaret ücretsizdir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Sergi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, I. katın I. bölümde Çanakkale’nin Antik Dönemleri, Osmanlı Dönemi ve 1. Dünya Savaşı’nın anlatıldığı bilgi panoları bulunmaktadır. Bilgi panolarının yanı sıra duvarda yer alan bölmelerde Çanakkale Savaşı’ndan günümüze kalan bazı objeler sergilenmektedir. II. bölüm, asıl sergi mekanıdır. Burada Çanakkale’ye dair çeşitli başlıklar altında oluşturulmuş metinlerin ve görsellerin yer aldığı ışıklı bilgi panoları yer almaktadır. Bu panoların önlerinde de konuyla ilgili ve bağış olarak müzeye verilmiş objeler sergilenmektedir.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, II. katta kent arşivi ve kütüphanesi bulunmaktadır. Bunun dışında burada restorasyon atölyesi, kent atölyesi, idari kısım ve çok amaçlı bir salon yer almaktadır.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Giriş Ücreti

Çanakkale Kent Müzesi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.canakkale.bel.tr/tr/sayfa/1137-kulturel-ve-sosyal-mekanlar/1307-canakkale-kent-muzesi-ve-arsivi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Kemalpaşa, Fetvane Sokak, No : 31, 17100 Çanakkale Merkez / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’ni ziyaret edenler yine aynı bölgede bulunan Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi ve Çimenlik Kalesi’ni de görebilirler.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.