Çanakkale Kilitbahir Kalesi

Güncellenme : 11.12.2020 14:08:05

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Kilitbahir Kalesi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Fatih Sultan Mehmed döneminde yapılan Kilitbahir Kalesi'nin yapımında Sestos Kalesi’nin taşları kullanılmıştır.

Kilitbahir Kalesi Yapısı

Uzunluğu 220, eni 120 m. Olan Çanakkale Kilitbahir Kalesi’nin duvarları tam yuvarlağa yakın 3 burca sahiptir. Kale planı üç yapraklı yonca görünümüne bürünür. İçeride uzun bir üçgen biçimli kulenin hafifçe eğrilen duvarları vardır ki duvarlardan buraya 3 adet taş köprü ile erişilir ve bu kule 30 metre yüksekliğinde olup 7 katlıdır. Kalenin etrafında daha alçak bir duvar haline ikinci tahkimat bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan ilave surlar ve kule ile kale güneye doğru uzatılmıştır.

Kilitbahir Kalesi Tarihi

İstanbul kuşatması sırasında Avrupa’lı devletlerin Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacı ile Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale Boğazı'nın Avrupa yakasına, boğazın en dar yerine, Çimenlik Kalesi'nin karşısına yaptırılmış olan Kilitbahir Kalesi 30 topla donatılarak Çanakkale Boğazı'ın 1.250 m. genişliğinin top menzili içine alınması sağlankıştır.

Kale 1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından güçlendirilmiştir, Venedik ile süregelen Girit Savaşı sırasında Kilitbahir yenilenmiştir. 18. yüzyılda Fransız subaylarının rehberliğinde genişletilmiştir. III. Selim tarafından Napolyon Savaşları sırasında baştan aşağı yenilenmiştir.

Kilitbahir Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Yalı Caddesi, 17900 Kilidülbahir, Eceabat / Çanakkale / Türkiye

Çanakkale Kilitbahir Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.