Çanakkale Kilye Kalesi

Güncellenme : 13.12.2020 18:58:10

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan ve kalıntısı 1980 yılında Korunması Gereken Kültürel Varlık olarak kabul edilen Kilye Kalesi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kilye Kalesi Yapısı

Çamburnu Kalesi ve Bigalı Kalesei arasında bulunan Kilye Kalesi harap durumda olup, günümüze sadece deniz kenarında bir kule ve yamaca doğru uzanan bir kısım sur duvarı kalmıştır.Yapılış amacı içinde bulunduğu koyu ve batıya doğru uzanan vadiyi korumaktır. Harap halinde günümüze ulaşan kule dairesel planlıdır. Yamaca doğru uzanan sur duvarını büyük bir kısmı yıkılmış ve bir kısmı Eceabat Gelibolu karayolunun altında kalmıştır. Yapının çok harap durumda olması ve malzeme hakkında çok fazla bilgi vermemesi den dolayı tarihi hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu kalenin konumu itibariyle de Bizans sahasında belirli aralıklarla yapılan karakol niteliği taşıyan kalelere de benzemesi dikkat çekmektedir. Bu nedenlerle kalenin Bizans yapısı olduğu ve eş zamanlı olarak Sestos Kalesi ile birlikte yapılmış olabileceği tahmin edilmektedir.

Kilye Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : 17900 Bigalı / Eceabat / Çanakkale / Türkiye

Çanakkale Kilye Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.