Çanakkale Kumkale Kalesi

Güncellenme : 24.12.2020 13:31:43

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Kumkale Kalesi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Kumkale Kalesi Yapısı

Çanakkale Boğazı’nın girişinde, Ege denizine bakan yerde inşa edilmiş olan Kumkale Kalesi’nin mevcut halde güney tarafında olan 5 kulesi ayaktadır, kuzeye doğru deniz tarafındaki kuleler top ateşi sonucu tahrip olup tamamen yıkılmıştır. I. Dünya Savaşı döneminde tahrip olan kuzey tarafındaki kulelerin yerine savunma amaçlı kullanılan bonetler inşa edilmiştir. 13 adet bonet günümüzde kullanılmaktadır. Kale ana yapısına ek olarak bir cami, bir çifte hamam ve güney kale beden duvarına yapışık bir yeni hamam inşa edilmiştir. Kuzeybatıda sahilde ise küçük bir iskele ve mendirek kalıntısı mevcuttur.

Kumkale'nin yapımında, Klasik dönem ve Roma döneminde de aktif durumda olan Kestanbol ve Yeniköy ocakları başta olmak üzere yakında bulunan taş ocaklarından sağlanan taşların yanı sıra Troya Antik Kenti kalıntılarının da kullanıldığı sanılmaktadır. Depremler gibi doğal afetlerin yanı sıra birinci dünya savaşında da ağır tahribata uğrayan kale bir çok kez onarılmıştır. XVIII. yy.da Kumkale, Ege denizine doğru genişlemeye çalışan Rus donanmasını engellemek için Osmanlı kalelerinin güçlendirilmesi amacıyla çağrılan Fransız mühendisler tarafından kapsamlı olarak onarılmış ve yapısal olarak desteklenmiştir. I. Dünya Savaşı döneminde Fransız birlikleri tarafından hedef alınan ve tahrip edilen kale yapısının yakınında Eski Kumkale Köyü’nün sivil mezarlığı bulunmaktadır. Köyün yakınında deniz ve kara çarpışmalarında ölen askerler için düzenlenen Kumkale Şehitliği bulunmaktadır. Kumkale yakınında Çakaltepe’de yapılan Çakaltepe bataryası I. Dünya Savaşı döneminde kullanılmıştır. Venedik gemilerinin saldırılarına karşı yapılan kale bugün askeri birliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Kumkale Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Kumkale / Çanakkale Merkez / Türkiye

Not : Kumkale Kalesi harita konumu tahmini konumdur, yaklaşık olarak Seddülbahir Kalesi’nin karşı kıyısında Kumkale Köyü’ne 3 km., Troya Antik Kenti’ne 5 km. mesafede yer almaktadır.