Çanakkale Parion Antik Kenti

Güncellenme : 07.10.2020 18:33:46

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli antik şehirlerinden biri olan Parion Antik Kenti, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Parion Antik Kenti Kalıntılar

Parion Antik Kenti’nde M.Ö. V. yy.'dan M.S. III. yy sonlarına kadar tarihlenen gümüş, bronz ve bakır paraşara rastlanır. Üzerlerinde bir gorgo başı tasviri ile Parion anlamına gelen “?ARI” yazısı yer almaktadır. Sikkeler üzerindeki bu yazıdan dolayı burasının Parion olduğu anlaşılmıştır. 2005 yılından bu yana kazılara başlanan Kemer’de, kentin zenginliğini gösteren görkemli bir antik tiyatro, Roma villası ve odeion yapısı ortaya çıkarılmıştır.

Parion Antik Kenti Video

Parion Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Sedat Naciye Nurova Kazı Evi, 17200 Kemer / Biga / Çanakkale / Türkiye

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Parion Antik Kenti hakkında bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.