Çanakkale Mecidiye Kalesi

Güncellenme : 15.12.2020 12:33:58

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Mecidiye Kalesi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Mecidiye Kalesi Yapısı

1839 - 1861 yılları arasında boğazda yeni istihkamlara duyulan ihtiyaç ile Sultan Abdülmecid tarafından ilk olarak yapılan Bigalı Kalesi ve Nara Kalesi’nin inşaatına mütakib Çanakkale Boğazı’na karşılıklı olarak Avrupa yakasında Çamburnu Kalesi, Anadolu yakasında Mecidiye Kalesi imar edilmiştir.

Harap durumda olan yapıdan sadece güney yönde yer alan, yarı dairesel kemerli iki taç kapısı ayakta kalabilmiştir. Planı hakkında çok sağlıklı bir fikir vermemekle birlikte, bugünkü hali ile eski sur duvarları yerine tabyalar yerleştirilmiş olduğu düşünülmektedir. Buna göre bir plandan bahsetmek gerekirse yaklaşık olarak dikdörtgen planlı olduğu ve deniz kıyısı tarafının da dışa doğru kırılma yaptığı söylenebilir. Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan tabyalar, koğuşlar, karargah binası ve diğer birimler mevcuttur. İçerisinde birde su kuyusu ve çeşme bulunmaktadır. Orijinalliğini kaybetmiş olan yapıdan günümüze kalan XIX. yy.da inşa edilmiş olan tabyalardır.

Mecidiye Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Çanakkale Mecidiye Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.