Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Çanakkale >Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi

Tarihi Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi

Güncellenme : 20.10.2020 19:10:07

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan ve Gelibolu Kalesi'nin hemen yanında bulunan Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Türkiye'nin alanındaki tek müzenin kuruluş amacı denizler ile ilgili doğal ve kültürel değerleri tanıtmak, denizlerin korunmasına yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine katkıda bulunmak, toplumsal ilgi ve hassasiyeti geliştirmek olarak belirlenmiştir.

Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi Koleksiyonlar

Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi’nin özel koleksiyonlar bölümünde Piri Reis’in tanınmış eseri Kitabı Bahriye’nin bir bölümü ile Deniz Haritaları da bulunmaktadır. Deniz canlıları ile ilgili olarak müzede farklı tarihlerde Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de yakalanmış 200'den fazla kemikli ve kıkırdaklı balıklar ile su omurgasızları adı altında toplanan kafadanbacaklılar ve kabuklular yer almıştır. Balıkçılıkta önemi olan çeşitli av araç ve gereçleri, kullanım alanları ile birlikte yine bu müzde gösterime sunulmuştur.

Müzede su ürünlerinde gerek bilimsel, gerekse de ekonomik değeri olan deniz alglerine ait herbaryum koleksiyonu bulunmakta, nesli tükenmekte olan türlerden, Caretta deniz kaplumbağası ve Monachus Akdeniz Foku sergilenmektedir.

İkişer aylık süreler ile çeşitli sergiler de gösterime sunulmakta, başka ülke ve yerlerden koleksiyonlar da ziyaretçilere sunulmaktadır. İlk etkinlik Galapagos Adaları Deniz Canlıları Fotoğraf Sergisi olmuştur.

Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi Video

Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Cevat Paşa, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, No : 32 D : 32, 17000 Çanakkale Merkez / Türkiye

Çanakkale Piri Reis Müzesi ve Galerisi'ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.