Çanakkale Nara Kalesi

Güncellenme : 14.12.2020 15:44:58

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Nara Kalesi, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Nara Kalesi Tarihi

Çanakkale şehir merkezine 6 km. uzaklıkta olan Nara Kalesi’nin yapımına karşı karşıya olduğu Bigalı Kalesi ile birlikte Osmanlı’da III. Selim döneminde başlanmış, II. Mahmut döneminde 1807 yılında tamamlanmıştır. Duvarlarında Abidos Antik Kenti kalıntılarının kullanıldığı öne sürülmektedir.

Nara Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın savunması ve İstanbul’a giden gemilerin son kontrollerinin yapılması amacı ile imar edilmiştir. Kalenin etrafında bulunan kale burçları ve kale kapısı ise 1817-1818 yıllarında tamamlanmıştır. Kale; cephane deposu, dış duvar ve gözetleme kulesi kısımlarından meydana gelmektedir. İç Kale; 9 m. yarıçapında, 840 metrekare, 6 köşeli dairesel bir binadır. Duvar kalınlığı 2 m., yüksekliği 9 m.'dir. Kalede bulunan 10 pencere, kapalı mazgal olarak ve gözetleme maksatları için kullanılmıştır. Kale duvarlarının kalın ve havalandırma sisteminin orijinal olması, burasının sığınak olarak da kullanıldığını göstermektedir.

Nara Kalesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Esenler, 17000 / Çanakkale Merkez / Türkiye

Çanakkale Nara Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.