Çanakkale Çimpe Kalesi (Tsympe Kalesi)

Güncellenme : 17.12.2020 15:26:56

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan Çimpe Kalesi (Tsympe Kalesi), Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Çimpe Kalesi Tarihi

1352 yılında Osmanlı Ordusu tarafından fethedilen Çimpe Kalesi, Balkan topraklarının güneydoğu kesiminde Gelibolu Yarımadası üzerindedir. XIV. yy. ortalarında Osmanlı Türklerinin kaleyi alarak Rumeli'ye geçişi tarihte İstanbul'un Fethi gibi önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Bazı tarihçiler ve tarih kaynakları, Orhan Bey'in oğlu Süleyman Paşa'nın Edirne'yi kuşatan Bulgar ve Sırp kuvvetlerini bozguna uğratıp Doğu Roma'ya yardım etmesi sonucunda kalenin hediye edildiği belirtilmiştir. Bu sayede Osmanlı Devleti ilk kez Rumeli yakasında bir kale almıştır. Çimpe Kalesi'ni Orhan Bey Balkanlar'da askeri üs olarak kullanmıştır.

Çimpe Kalesi Video

Çimpe Kalesi Konum - Nasıl Gidilir

Adres : 17500 Bolayır / Gelibolu / Çanakkale / Türkiye

Çanakkale Çimpe Kalesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.