Çanakkale Troya Tarihi Milli Parkı

Güncellenme : 09.02.2022 17:06:34

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Çanakkale Rehberi Liste

1998 yılının Aralık ayında UNESCO Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. 2018, Troya'nın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girişinin 20. yılı nedeni ile Türkiye'de Troya Yılı olarak ilan edilmiştir. Troya ve Alexandria Troas Antik Kenti kazılarında çıkan eserlerin sergilenmesi için Çanakkale Troya Milli Parkı içinde yapılan Troya Müzesi 2018 yılının Ekim ayında gerçekleşmiştir.

Türkiye'nin muhteşem bir tarihi ve tabiat parklarından biri olan Troya Tarihi Milli Parkı, Çanakkale şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Troya Tarihi Milli Parkı Yapısı

Alexandria Troas Antik Kenti bölgesindeki Troya ören yeri ve çevresindeki tarihi ve kültürel dokuyu korumak amacı ile 1996 yılında milli park olarak ilan edilmiş bir alandır. Ezine ilçe sınırları içerisinde, Çanakkale Boğazı'nın girişinde yer alır. 1. derece Arkeolojik SİT alanı olarak ilan edilmiş 2 adet antik kent 4 tümülüs, 3 anıt eser, 3 tescilli mezar bulunur.

Çanakkale Troya Tarihi Milli Parkı’nın ana değeri, Dünya miras listesinde yer alan Troya Antik Kenti ve arkeolojik zenginlikleridir. Bu alan Homeros'un destanlarında anlattığı Truva Savaşı'nın mekanı olarak bilinir ve dünyaca tanınır.

Ana kaynak değerini oluşturan arkeolojik yapı ve jeomorfolojik oluşumlar, kısmen veya tamamen Troya Tarihi Milli Parkı içinde bulunan yerleşim alanları ekolojik yapının devamı niteliğinde olan sahalar parkın ayrılmaz parçasıdır. Doğal yapı bakımından birbirinden ayrı olarak değerlendirme olanağı olmayan bu bölgeler, park alanının doğal kaynaklarının, sosyoekonomik ve demografik yapısının ortaya çıkarılabilmesi için milli park kapsamına alınmıştır.

Doğal kızılçam ormanları, kıyı eko sisteminin önem arz ettiği alanlar endemik bitkiler ve yaban hayatı için önemli olan Karamenderes Nehri deltası yer almaktadır. Kumkale - Erenköy mevkii ve Yeniköy manzara seyir noktaları, parkın gözlemlenebildiği alanlardır. Günübirlik kullanım alanlarından Papaz Plajı ve Yeniköy kumsalı deniz turizmi alanlarındandır.

Troya Tarihi Milli Parkı Video

Troya Tarihi Milli Parkı Adres - Nasıl Gidilir

Adres : 17100 Tevfikiye / Çanakkale Merkez / Çanakkale / Türkiye

Çanakkale Troya Tarihi Milli Parkı’na şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir, kabaca batıdan Ege Denizi, kuzeyden Çanakkale Boğazı ile sınırlanır; güneyde Üvecik Tepe'ye, doğuda Çanakkale - İzmir karayoluna kadar uzanan bir sahaya yayılır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.