Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Güncellenme : 15.03.2020 17:13:54

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

2002 yılında ziyarete açılan ve Bursa’da tekerleğin at arabasından otomobile gelişimini sergileyen ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Bursa şehrini gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Anadolu Arabaları Müzesi Tarihi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin müze yapılmak üzere 30 yıl için TOFAŞ Otomobil Fabrikası’na kiraya verdiği 17 dönüm bahçe içindeki eski bir ipek fabrikasının restore edilmesi ile Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
oluşturulmuştur. 1998 ile 2002 yılları arasında restore edilmiş olan binanın restorasyonunu Mimar Naim Arnas gerçekleştirmiştir.

Anadolu Arabaları Müzesi Sergi

Bursa’da bir mezarda bulunan ve daha önce Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan 2600 yıllık bir savaş arabası müzede sergilenen en önemli eserlerdendir. Türkiye’nin çeşitli illerinden seçilerek bir araya getirilen kağnılar, at ve öküz arabaları, top arabaları, ot arabası, odun arabası gibi pek çok araba, panyolar, çarklılar, yarım esebey, Briçka gibi tarihi arabalar çok ince işlemlerden geçirilerek restore edildikten ve sınıflandırıldıktan sonra sergilenmektedir. Anadolu Arabaları Müzesi'nde Tofaş üretimi 8 otomobil de yer almaktadır.

Anadolu Arabaları Müzesi Giriş Ücreti

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ziyaretçi girişleri ücretsizdir.

Anadolu Arabaları Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Umurbey, Fabrika Sokak, No : 9, 16030 Yıldırım / Bursa / Türkiye

Bursa şehir merkezine çok yakın olan ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nin yakınlarında Hünkar Köşkü Müzesi ve Bursa Kent Müzesi gibi destinasyon seçenekleri mevcuttur.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.