AnasayfaTürkiye Tur RehberiBursa Tur RehberiAnadolu Arabaları Müzesi

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 

Tarih : 15.03.2020 17:13:54

2002 yılında ziyarete açılan ve Bursa’da tekerleğin at arabasından otomobile gelişimini sergileyen Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Anadolu Arabaları Müzesi Tarihi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin müze yapılmak üzere 30 yıl için TOFAŞ Otomobil Fabrikası’na kiraya verdiği 17 dönüm bahçe içindeki eski bir ipek fabrikasının restore edilmesi ile müze oluşturulmuştur. 1998 ile 2002 yılları arasında retroe edilmiş olan binanın restorasyonunu Mimar Naim Arnas gerçekleştirmiştir.

Anadolu Arabaları Müzesi Sergi

Bursa’da bir mezarda bulunan ve daha önce Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan 2600 yıllık bir savaş arabası müzede sergilenen en önemli eserlerdendir. Türkiye’nin çeşitli illerinden seçilerek bir araya getirilen kağnılar, at ve öküz arabaları, top arabaları, ot arabası, odun arabası gibi pek çok araba, panyolar, çarklılar, yarım esebey, Briçka gibi tarihi arabalar çok ince işlemlerden geçirilerek restore edildikten ve sınıflandırıldıktan sonra sergilenmektedir. Müzede Tofaş üretimi 8 otomobil de yer almaktadır.

Anadolu Arabaları Müzesi Adres

Adres : Umurbey, Fabrika Sokak, No : 9, 16030 Yıldırım / Bursa / Türkiye

Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Hünkar Köşkü Müzesi ve Bursa Kent Müzesi ile yakın bir konumdadır.

×