Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Bursa Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi

Güncellenme : 07.11.2020 15:55:06

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Unesco Kültür Mirası listesine alınmış olan Muradiye Külliyesi'nin tampon bölgesinde, Şair Ahmet Paşa Medresesi içinde yer alan koleksiyon ile ziyaretlere açılmıştır. Koleksiyonda, Anadolu Folklor Vakfı kurucu üyelerinden Esat Ulumay'ın kendi araştırma ve çabalarıyla 50 yılda toparladığı, Kafkasya'dan Macaristan'a, Irak'tan Yemen'e kadar tüm Osmanlı coğrafyasından tamamı orijinal halk kıyafetleri, gümüş halk takıları, Türk Kahvesi kültürü, Türk hamamı, Atçılık ve koşum takımları, musiki aletleri ve halk sanatlarından nadide örnekler sergileniyor.

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi Tarihi

Şair Ahmet Paşa Medresesi 1999 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Bursa Valiliğince hazırlanan bir protokolle Uluumay'a teslim edilmesinden sonra; Bursa Ticaret ve Sanayi Odasıtarafından masrafları karşılanan restorasyon çalışmaları tamamlanarak 18 Eylül 2004 yılında Bursa Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.. Esat Uluumay ayrıca, Osmanlı coğrafyası içindeki farklı semavi dinlerden,dini önderlerin kıyafetlerini içeren koleksiyonun sergilendiği bir galeriyi de 2010 yılında Profesör Nurhan Atasoy'la birlikte açmıştır. Osmanlı Halk kıyafet takı ve yaşam objeleri hakkında toplanmış en büyük koleksiyonu korumak, tanıtmak ve geliştirmek üzere, Esat Uluumay tarafından 2013 yılında Uluumay Vakfı kurulmuştur. 2018 yılından beri Vakfın yönetim kurulu başkanı Feyza Uluumay Gökalp'dir.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi Video

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Muradiye Mahallesi, II. Murad Caddesi, Şair Ahmet Paşa Medresesi, Osmangazi / Bursa / Türkiye

BursaRay metro hattı ile ulaşım sağlanabilen Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi'nin çok yakınında Karagöz Müzesi, Ormancılık Müzesi ve Reşat Oyal Kültür Parkı vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.