Bursa Şemaki Evi Müzesi

Güncellenme : 25.12.2020 13:40:54

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Şemaki Evi Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Şemaki Evi Müzesi Sergi

Şemaki ailesi, İran'ın Şemaki kasabasından Anadolu'ya geldiklerinde Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yerleştikleri iki katlı konak ev XVIII. yy.da yapılmıştır.

Zemin katta taşlık ve sağ tarafında mutfak ve kiler, sol tarafında iki oda yer alır. Mutfak duvarına bitişik ahşap merdivenle üst kata çıkılır. Bu katta eyvanlı bir sofa, sofaya açılan bir "başoda" ile biri küçük diğeri büyük iki oda daha yer alır.

Bu odalarda görülen zengin kalem işi süslemeler XIX. yy.da yapılmıştır. Osmanlı evi sivil mimarisinin bu eşsiz örneği Şemaki Evi Müzesi olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Şemaki Evi Müzesi Giriş Ücreti

Şemaki Evi Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Şemaki Evi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ulucami, Karabatak Sokak, No : 1, 16900 Yenişehir / Bursa / Türkiye

Bursa Şemaki Evi Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.