Bursa Hünkar Köşkü Müzesi

Güncellenme : 15.03.2020 16:50:30

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Uludağ’ın eteklerindeki Temenyeri’de, Abdülmecit devrinde av köşkü olarak yapılmış olan ve 2003 yılında ziyarete açılan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Bursa Hünkar Köşkü Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Çeşitli tarihlerde Bursa’ya gelen Atatürk’ün de kaldığı köşk olma özelliğini taşıyan Hünkar Köşkü zaman içinde Kasr-ı Hümayun, Kasr-ı Milli, Cumhuriyet Köşkü ve Atatürk Köşkü adları ile de anılmıştır.

Hünkar Köşkü Müzesi Tarihi

1844 yılında Sultan Abdülmecit'in Bursa gezisi nedeni ile, dönemin Bursa valisi Mehmet Salih tarafından av köşkü olarak yapılmıştır. Bu köşkte 1844 yılında Sultan Abdülmecit, 1862 yılında Sultan Abdülaziz ve 1909 yılında V. Mehmet konaklamışlardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu köşkü ilk olarak 16 Ekim 1922 tarihinde ziyaret etmiştir. Burada İsmet İnönü ve Kazım Karabekir gibi önemli kişilerle, Lozan Barış Antlaşması'na gidecek belgeleri konuşmuştur. Daha sonra Atatürk, 28 Eylül 1925 tarihinde şapka devriminin gerçekleştirildiği dönemlere denk gelen Bursa gezisi sırasında Hünkar Köşkü'nü tekrar ziyaret etmiş ve burada halka hitaben bir konuşma yapmıştır. Ardından 1931 ve 1935 yıllarında tekrar Hünkar Köşkü'ne ziyarete gelmiştir.

1995 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan tarihi köşk, öncesinde 1982 - 1983 yıllarında da onarım görmüştür. Mevcut eşyalar restorasyon atölyelerinde onarım görmüş ve özgün hallerine dönüştürülmüşlerdir. Yapılan çalışmaların ardından 2003 yılında Hünkar Köşkü Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Bugüne kadar 130 bini aşkın ziyaretçisini ağırlayan köşk, son olarak 2011 yılında Koruma Kurulu'nun onayladığı proje doğrultusunda tesis binası yenilenerek, restoran kısmı da eklenmiş ve halkın kullanımına sunulmuştur.

Hünkar Köşkü Müzesi Mimari

Mimarisi Fransız ampir üslubunda yapılmış olan köşkün içindeki süslemeler 19. yüzyıl özelliklerini taşımaktadır. Tavan kalem işi süslemeleri, Bursa seyir panoramasına hakim bahçesi, dönemi yansıtan orijinal eşyaları ve Atatürk odası ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. İki katlı zarif bir yapıya sahip olan Hünkar Köşkü’nün bahçesinde de, cephesi Kütahya çinileri ile kaplanmış bir çeşme bulunmaktadır.

Hünkar Köşkü Sosyal Tesisleri

Eski dönemlerde müştemilat olarak kullanılan köşk bahçesi içindeki ek bina, günümüzde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenerek 14 Temmuz 2009 tarihinde, önündeki bahçelerle birlikte sosyal tesis olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Hünkar Köşkü Müzesi Giriş Ücreti

Bursa Hünkar Köşkü Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Hünkar Köşkü Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Mollaarap Mh., Köşk Caddesi No : 2, 16360 Yıldırım, Bursa, Türkiye

Şehir merkezine çok yakın olan ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Bursa Hünkar Köşkü Müzesi’nin yakınlarında Anadolu Arabaları Müzesi ve Bursa Kent Müzesi gibi destinasyon seçenekleri mevcuttur.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.