Bursa Atatürk Evi Müzesi

Güncellenme : 26.12.2020 15:06:46

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Mustafa Kemal Atatürk'ün Bursa ziyaretinde Bursa Belediyesi tarafından satın alarak Atatürk'e hediye etmiş olduğu tarihi bina Türkiye’de görülmesi gereken çok önemli eserlerden biridir.

XIX. yy. Fransız mimarı stilinden etkilenerek yapılan Bursa Atatük Evi binasında ince ahşap işçilikler bulunmaktadır. Geniş bir bahçede bulunan Atatürk Köşkü, üç kattan oluşmakta ve köşkün manzarası Bursa Ovası manzarasına sahiptir.

Bursa Atatürk Evi Müzesi Sergi

Bursa'daki nadir sivil mimari örneklerden biri olan Bursa Atatük Evi’nin salon ve odalarında Atatürk'ün kullandığı eşyalar sergilenmektedir. 2. katta Atatürk'ün yatak odası, çalışma salonu ve banyo bölümleri bulunmaktadır. Bodrum kat mutfak ve hizmetliler için, çatı katı ise Mustafa Kemal Atatürk'ün belgeliği olarak kullanılmıştır.

Bursa Atatürk Evi Tarihi

Yapımı 1895'te tamamlanan yapının mimarı Miralay Mehmet Bey'dir. Atatürk'ün emri ile yaptırılmış olan Çelik Palas'ın hemen yanında bulunur. Atatürk'ün Bursa'yı 2. ziyaretinde Bursa Büyükşehir Belediyesi bu binayı mimarı Miralay Mehmet Bey'den satın alarak Atatürk'e armağan etmiştir ve bundan sonraki Bursa ziyaretlerinde Atatürk bu köşkte kalmıştır. 1 Şubat 1938 tarihinde Atatürk, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanına verdiği mektupta Bursa’lıların kendisine karşı gösterdikleri sevgiye teşekkür etmiş, kendisine hediye edilen bu köşkü belediyeye bağışladığını yazmıştır.

Köşk 1965 yılında onarıma girdikten sonra 29 Ekim 1973 yılında Cumhuriyet'in 50. yılında müzeye dönüştürülerek Bursa Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Bursa Atatürk Evi Giriş Ücreti

Bursa Atatürk Evi Ücreti ziyaretçi girişleri ücretsizdir.

Bursa Atatürk Evi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Ulucami, Karabatak Sokak, No : 1, 16900 Yenişehir / Bursa / Türkiye

Çok yakınında Ormancılık Müzesi olan Bursa Atatürk Evi Müzesi’ne BursaRay metro hattı ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.