Bursa Nikaia Antik Kenti

Güncellenme : 16.03.2020 17:03:09

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Bursa'ya yaklaşık 80 km. uzaklıkta, İznik Gölü’nün doğu kıyısında yer alan ve Türkiye'de bulunan tarihi antik şehirlerinden biri olan Nikaia Antik Kenti, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Nikaia Antik Kenti Kalıntılar

Nikaia'nın adı Lysimakhos'un eşinin isminden gelmektedir. Nikaia Antik Kenti'nde bulunan antik tiyatro, su yolları ve kent surları dönemin sosyal, dinsel ve kültürel özelliklerini yansıtmışlardır. Kemerlerinden 4 tanesinin kalıntıları günümüze gelebilmiştir.Bithynia Valisi Plinius, İmparator Traianus’a yazdığı bir mektupta, bu tiyatrodan ve bugün yeri belli olan gymnasiumdan bahsetmiştir.

Nikaia Antik Kenti Konum - Nasıl Gidilir

Adres : Atatürk Caddesi, İznik / Bursa / Türkiye

İznik Gölü'ne çok yakın ve Bursa şehir merkezine yaklaşık 87 km. mesafede olan Nikaia Antik Kenti'nin çok yakınında, İznik Müzesi ve İznik Kalesi gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.