Bursa Ayvaini Mağarası

Güncellenme : 02.03.2020 15:18:58

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Uluabat Gölü'nün güney tarafında yer alan ve Türkiye'nin en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Ayvaini Mağarası, Bursa şehrini gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ayvaini Mağarası Özellikleri

Turistik gezilere açılması için çalışmalar sürdürülmekte olduğu ve her iki yönden girişi bulunan mağara, girişlerinin sarp olması nedeniyle turizme kapalı olmakla beraber profesyonel dağcı ve mağaracılar tarafından tercih edilebilir. Hidrolojik olarak aktif bir mağaradır.

Güney Marmara Bölgesi'nin en uzun mağarasıdır. Ayvaini Mağarası görünümleri ilginç ve büyüleyici damlataşlar (sarkıt, dikit, duvar damlataşları, sulu damlataş havuzları) ve göller ile kaplıdır. Gezi için rehber alınması gerekmektedir.

Ayvaini Mağarası Ulaşım - Nasıl Gidilir

Nilüfer İlçesi'ne bağlı Ayvaköy'ü yakınında bulunan Bursa Ayvaini Mağarası'nın iki girişi arasında 4 km. mesafe vardır.

Bazı gezi sitelerinde yakın çevresi için verilen destinasyon bilgileri tamamen hatalı olup (muhtemelen arama motorları için anahtar kelime kasma çalışması) bazıları aynı ilçe sınırlarında bile bulunmamaktadır.

Bu yüzden tur ve tatil planlarken her zaman dijital haritalardan da gideceğiniz bölge için mutlaka kontrol yapmanız gezinizin eziyete dönüşmesini engeller.